Вести

Втора победа за РК Мулти Есенс

РК ОВЧЕ ПОЛЕ – РК МУЛТИ ЕСЕНС  25-33 (11-17)
Сала: „Цар Самоил“ во Свети Николе. Судии: Марко Огњановски и Дамјан Савиќ. Делегат: Зоран Јовановски


РК Овче Поле: Панев, Петков, Стефановски, Коцевски 3, Даскалов 3, Гичев 3, Цековски 2, Стаменков, Буровски 2, Сентовски, Коцевски, Тодоров, Крстев 8, Конев, Трајчев, Тодосовски 4
Седмерци: 1/2 Исклучувања: 14 мин.


РК Мулти Есенс: Штаковски, Грујевски, Д. Узунчев 7, Тричковски 3, Алексовски, Ермоноски, Младеновски, Т. Узунчев 2, Митев 5, Проданов, Канг 3, Јорданов 2, Карасманакис 2, Костовски 10, Георгиевски, Иванов
Седмерци: 1/1 Исклучувања: 14 мин. 

РК Мулти Есенс ја запиша втората победа во прволигашкиот шампионат. По триумфот на домашен терен над РК Шампион, вечерва, РК Мулти Есенс славеше победа и како гостин, над екипата на РК Овче Поле. 
По воведниот период кој беше одбележан со резултатски израмнета игра, РК Мулти Есенс ја презема контролата и од егалот при 6-6, поведе со 8-6, подоцна и 10-7. Оваа разлика беше актуелна до резултат 13-9, а потоа со серија од 4-0, нашиот тим стигна во водство од 17-11 на полувреме и практично во овој период беше прекршен натпреварот. 
Во второто полувреме, во воведните минути резултатска дистанца беше меѓу шест и седум гола, а потоа РК Мулти Есенс поведе и со двоцфрена разлика 28-18 и беа поголеми резултатски турбуленции до до крајот на мечот стигна до посакуваните три бода. 

Вести

Во дербито против РК Вардар останавме без бодови

ВАРДАР 1961 – АЛКАЛОИД   28-25 (12-13)
Сала: „Јане Сандански“ во Скопје. Судии: Начевски и Божиновски. 


РК Вардар: Томовски (11 одб), Манасков 8, Стоилов 4, Моралес 4, Георгиевски 3, Добрковиќ, Карапалевски 3, Чувара, Лазаревски 1, Савревски, Талески 6, Атанасовски, Ќосевски, Мишевски, Гогов
Седмерци: 3/3 Исклучувања: 10 мин.


РК Алкалоид: Трајковски (13 одб), Галевски, Маркоски 1, Стојков 1, Младеновиќ 2, Серафимов 5, Илиески 2, Стојковиќ 6, Митев 2, Ѓоргиев 1, Симоноски 2, Иваноски 2, Омергаиќ, Тодески, Кофилоски 1, Петковски 1
Седмерци: 3/6 Исклучувања: 4 мин.

Во дерби натпреварот на четвртото коло во Суперлигата, РК Алкалоид гостуваше во СЦ „Јане Сандански“ кај екипата на РК Вардар 1961.

Натпреварот беше резултатски израмнет во текот на целиот тек. Поискусниот домашен тим имаше водство од 7-4 и 12-9, но покажаа карактер нашите млади ракометари, а играта во одбрана и добрата транзиција овозможи да ја преземеме контролата на теренот и со серија од 4-0 на полувреме да се замине со резултат 13-12 за РК Алкалоид.

Не изостанаа возбудувања ниту во второто полувреме. Домашниот состав успеа во еден момент во 45 минута да поведе со 21-17, но по тајм аутот што го побара Кирил Лазаров, нашиот тим со серија од 5-0 одново премина во водство.
Натпреварот беше неизвесен до крајот, а пресуди поголемото искуство на противникот за конечни 28-25.

Вести

Трета победа по ред! Победа на домашен терен против ГРК Охрид

РК АЛКАЛОИД – ГРК ОХРИД 24-22 (полувреме 12-11)
Сала: „Борис Трајковски“ во Скопје. Судии: Ѓоко Колевски и Сашо Кркачев. Делегат: Марјан Огњановски
РК Алкалоид: Галевски, Трајковски, Маркоски 1, Стојков 6, Младеновиќ 2, Серафимов 3, Илиески 3, Стојковиќ 1, Митев 1, Ѓоргиев 1, Ивановски, Симоноски 1 Омерагиќ 1, Тодески 2, Кофилоски 1, Петковски 1
Седмерци5/8 : Исклучувања: 2 мин

ГРК Охрид: Цинцадѕе, Василевски, К. Андоновски 1, Цејовиќ 3, Рустамов, Костов., Грубиќ 1, Шипинкоски, Д. Андоноски 2, Ристески, Бошкоски, Тасески 2, Кастратовиќ 1, Наумоски, Озтурк 7, Бојаниќ 5,
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 6 мин.


РК Алкалоид денеска го одигра натпреварот од третото коло во домашната Суперлига. По двете стартни победи, вечерва за прв пат игравме натпревар на домашен терен и прв пат со епитет дерби на колото во најсилната конкуренција. Гостин во СЦ „Борис Трајковски“ ни беше екипата на ГРК Охрид. 

Освоивме многу важни бодови во трката за плејоф и сега со три победи од три одиграни натпревари и натаму сме на првото место во групата.

Првото полувреме мина во израмнета игра во која главно резултатот беше во наша полза (7-5, 10-7, 11-9). На полувреме беше 12-11, а на почетокот на вториот дел со серија од 6-1 стигнавме до највисокото водство од пет гола (17-12). На шест минути до крајот на натпреварот и натаму водевме, имавме резултат 20-17.

Во финишот ја задржавме концентрацијата и победата не беше доведена сериозно во прашање.

Вести

Прва, историска победа за Мулти Есенс

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК ШАМПИОН   39-26 (20-11)
Сала: „Круме Кепески“ во Скопје. Судии: Адриана Здравковска и Сања Божиновска. Делегат: Митко Ѓоргиевски.
Мулти Есенс: Штаковски, Ерманоски, Грујевски 6, Д. Узунчев 5, Тричковски 2, Велков, Младеновски 1, Т. Узунчев 8, Митев 1, Проданов 2, Канг 2, Јорданов 2, Карасманакис 3, Костовски 4, Георгиевски, Иванов 3
Седмерци: 3/5 Исклучувања: 6 мин.
Шампион: Спирковски, Сотировски, Илиевски, Димовски, Велјановски 7, Сибиновски 7, Дебрешлиоски, Миловановиќ, Трајковски, Костов, Билбиловски 5, Петровски 1, Миновски 3, Богоевски 3, Огненовски, Ѓоргиевски
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 8 мин. 

РК Мулти Есенс запиша победа што во клупската биографија ќе биде запишана како историска, затоа што е извојувана на првиот официјален натпревар од домашното првенство што клубот воопшто го одиграл. 

На дебито, гостин ни беше екипата на РК Шампион од Скопје. По вообичаената почетна израмнетост, брзо ја преземавме контролата и поведовме со три гола (6-3), а потоа и со четири и пет гола разлика (10-6, 11-6). Предноста продолжи да расте и до крајот на полувремето имавме плус девет гола разлика (20-11). 


Во вториот дел уште на почетокот поведовме со двоцифрена разлика и од тој момент, до крајот секогаш резултатот беше на плус 10. Гостите во неколку наврати во финишот се обидоа да се вратат на едноцифрена негатива, но финишот одново ни припадна нам и средбата ја добивме со 13 гола разлика (39-26).
Тодор Узунчев со осум гола беше нашиот најдобар стрелец, а Александар Грујевски постигна шест гола, а Димимитар Узунчев беше стрелец на пет погодоци. 

Вести

Втора победа, се враќаме со три бода од Куманово

КУМАНОВО – АЛКАЛОИД  26-40 (10-19)
Сала: „Перо Наков“ во Куманово. Судии: Ѓоко Колевски и Сашо Кркачев. Делегат: Цане Куртовиќ. 
Куманово: Кимевски, Мрвовиќ 9, Димитров, Кузмановски, Петковски 3, Д. Цветковски 1, Бошковски, Тасевски, Миладиновски 1, Б. Цветковски, Постоловски 3, Колоски 1, Дамевски 5, Несторовски, Трајчевски 2, Михајловски
Седмерци: 2/5 Исклучувања: 14 мин.
Алкалоид: Галевски 1, Трајковски, Димевски 3, Маркоски, Стојков 8, Младеновиќ 2, Серафимов 4, Илиески 1, Стојковиќ 3, Ѓоргиев 3, Иваноски 1, Симоноски 1, Омерагиќ 1, Тодески, Кофилоски 5, Петковски 5
Седмерци: 7/8  Исклучувања: 14 мин.

РК Алкалоид ја запиша втората победа од исто толку одиграни натпревари во новата суперлигашка конкуренција. На гостински терен во Куманово, го совладавме тимот на МРК Куманово со 40-26 (19-10) и со шест освоени бода остануваме на врвот на табелата.

Нашиот тим имаше контрола врз играта и резултатот од почетокот на натпреварот. Игравме добра и подвижна одбрана, која ни овозможи голови од контра напад и од транзиција.
Голманот Иван Галевски беше на висина на задачата, а развојот на играта убаво го искористи и крилото Александар Стојков. Тој постигна пет од првите десет гола, а нашиот тим поведе со поголема разлика по 15 минути игра (10-6).

Во продолжнието на натпреварот ритамот што го наметна нашата екипа, ни овозможи постојано да ја зголемуваме разликата. По 26 минути игра за прв пат на натпреварот поведовме со 10 гола разлика (18-8). Резултатот на полувреме беше 19-10.

Во вториот дел уште во раната фаза зголемивме на 13 гола разлика (25-12). Се повеќе играчи се запишуваа на листата на стрелци и сите кои добија шанса ја користеа, но ритамот на натпреварот, најмногу им одговараше на крилните играчи, па така Кофилоски и Петковски се искачија на листата на стрелци со по пет гола.

До крајот на средбата нашиот тим имаше се под контрола и втор пат успеа да стигне до 40 постигнати гола. Конечниот резултат е 40-26.

Во следното коло, прв пат ќе играме на домашен терен, а гостин ќе биде екипата на ГРК Охрид.

Вести

РК Алкалоид со победа ја почна сезоната

ПРИЛЕП – АЛКАЛОИД  30-43 (15-22)
Сала: Р. Р. Ричко во Прилеп. Судии: Методија и Михајло Илиевски. Делегат: Илија Цветкоски.
ПРИЛЕП: Стојкоски, Ангелески, Јордановски, Дамчевски, Бикоски 5, Вренцоски 1, Адамчески, Шокоски 8, Лозаноски 1, Чантурија 2, Павлов 1, Христоски, Гавашелишвили 6, Ѓоргиески 6
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 14 мин.
АЛКАЛОИД: Трајкоски, Галевски, Маркоски 4, Стојков 2, Младеновиќ 3, Серафимов 8, Илиески 6, Стојковиќ 1, Митев 2, Ѓоргиев 4, Иваноски 1, Симоноски 3, Омерагиќ, Тодески 4, Кофилоски 1, Петковски 4
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 10 мин.

РК Алкалоид со освоени три бода на гостински терен ја почна својата прва сезона во Супер лигата. Во првото коло, гостувавме кај екипата на РК Прилеп и запишавме победа од 43-30 (22-15). 
По израмнетиот почеток и резултат 4-4, нашата одбрана и транзицијата во играта ни овозможија уште во раната фаза на натпреварот, по 11 минути игра, да стигнеме до водство од четири гола (9-5). 

По ова мечот влезе во фаза во која се играше динамично и наизменично се постигнуваа голови, но водството не беше во ниту еден момент доведено во опасност. 
Дистанцата од 4-5 гола (10-5, 17-12, 20-15) остана до крајот на првото полувреме кое заврши со резултат 22-15. 
Во второто полувреме игравме уште покомпактно и по десет минути игра имавме најголемо водство од осум гола разлика (30-22). Надигрувањето продолжи и во 47 минута за прв пат на мечот разликата беше двоцифрена (35-25). Во финишот на натпреварот, дополнително ја зголемивме разликата и средбата заврши со конечен резултат 43-30. 


Сите ракометари заслужуваат пофалби за денешната средба, а голгетерски најмногу се истакна Мартин Серафимов кој постигна осум погодоци, Божидар Илиески постигна шест гола, а со по четири погодоци придонесоа Теодор Тодески и Игор Ѓоргиев. 

Во следното коло, одново ќе играме на гостински терен, кај екипата на МРК Куманово.