Вести

РК Алкалоид со победа ја почна сезоната

-->

ПРИЛЕП – АЛКАЛОИД  30-43 (15-22)
Сала: Р. Р. Ричко во Прилеп. Судии: Методија и Михајло Илиевски. Делегат: Илија Цветкоски.
ПРИЛЕП: Стојкоски, Ангелески, Јордановски, Дамчевски, Бикоски 5, Вренцоски 1, Адамчески, Шокоски 8, Лозаноски 1, Чантурија 2, Павлов 1, Христоски, Гавашелишвили 6, Ѓоргиески 6
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 14 мин.
АЛКАЛОИД: Трајкоски, Галевски, Маркоски 4, Стојков 2, Младеновиќ 3, Серафимов 8, Илиески 6, Стојковиќ 1, Митев 2, Ѓоргиев 4, Иваноски 1, Симоноски 3, Омерагиќ, Тодески 4, Кофилоски 1, Петковски 4
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 10 мин.

РК Алкалоид со освоени три бода на гостински терен ја почна својата прва сезона во Супер лигата. Во првото коло, гостувавме кај екипата на РК Прилеп и запишавме победа од 43-30 (22-15). 
По израмнетиот почеток и резултат 4-4, нашата одбрана и транзицијата во играта ни овозможија уште во раната фаза на натпреварот, по 11 минути игра, да стигнеме до водство од четири гола (9-5). 

По ова мечот влезе во фаза во која се играше динамично и наизменично се постигнуваа голови, но водството не беше во ниту еден момент доведено во опасност. 
Дистанцата од 4-5 гола (10-5, 17-12, 20-15) остана до крајот на првото полувреме кое заврши со резултат 22-15. 
Во второто полувреме игравме уште покомпактно и по десет минути игра имавме најголемо водство од осум гола разлика (30-22). Надигрувањето продолжи и во 47 минута за прв пат на мечот разликата беше двоцифрена (35-25). Во финишот на натпреварот, дополнително ја зголемивме разликата и средбата заврши со конечен резултат 43-30. 


Сите ракометари заслужуваат пофалби за денешната средба, а голгетерски најмногу се истакна Мартин Серафимов кој постигна осум погодоци, Божидар Илиески постигна шест гола, а со по четири погодоци придонесоа Теодор Тодески и Игор Ѓоргиев. 

Во следното коло, одново ќе играме на гостински терен, кај екипата на МРК Куманово.