Вести

Седма победа за РК Алкалоид

РК АЛКАЛОИД – РК ПРИЛЕП   37-22 (19-12)


Сала: „Јане Сандански“ во Скопје. Судии: Ѓорѓи Василевски и Блаже Михајлов. Делегат: Драган Начевски


РК Алкалоид: Трајковски, Галевски 2, Димевски 1, Маркоски, Стојков 3, Младеновиќ 2, Серафимов 4, Илиески 4, Стојковиќ 3, Митев 3, Ѓоргиев 2, Иваноски 4, Симоноски 2, Тодески 1, Кофилоски, Петковски 6
Седмерци: 4/4  Исклучувања: 6 мин.


РК Прилеп: Јорданоски, Дамчески, Бикоски 1, Вренцоски, Ангелески, Уча, Шокоски 5, Бурчевски, Лозаноски 3, Чантурија 1, Павлов 1, Христоски, Миријани 2, Стојкоски, Ѓоргиески 9
Седмерци: 1/1 Исклучувања: 8 мин.

РК Алкалоид го совлада РК Прилеп и ја зголеми разликата на табелата пред РК Бутел Скопје и ГРК Охрид кои утре ќе играат меѓусебе. РК Алкалоид денеска ја запиша седмата победа од осум одиграни натпревари,.


Гостинскиот состав добро се снаоѓаше на почетокот на натпреварот и во една делница од првото полувреме имаше минимално водство (5-4).
По ова Алкалоид почна да влегува во свој ритам и успеа да воспостави контрола врз играта и резултатот и полека почна да го зголемува водството. 

Алкалоид имаше два до три гола предност во втората делница од полувремето (9-7, 11-9), а потоа влезе во вистински ритам и со серија од 7-2, стигна до убедливо водство од 19-12 што беше и резултат на полувреме. 


Во вториот дел беше потврдена доминацијата на РК Алкалоид. Разликата набрзо стана двоцифена, тренерот Кирил Лазаров имаше можност да им даде шанса на повеќе играчи да настапат на овој натпревар, а дури 13 играчи се запишаа во листата на стрелци. 

Вести

У20: Висока победа за РК Мулти Есенс на премиерниот меч

РК МУЛТИ ЕСЕНС – МРК КУМАНОВО   40-20 (19-8)

Сала: „Круме Кепески“ во Скопје. Судии: Андреј Јорданов и Виктор Терзиевски. Делегат: Моника Ѓоргиевска

РК Мулти Есенс: Штаковски, Димитриевски 6, Тодоров 1, Д. Узунчев 3, Омерагиќ 4, Трајковски, Велков 2, Младеновски 1, Т. Узунчев 2, Проданов 2, Митев 4, Канг 2, Карасманакис 3, Ниновски 2, Иванов 2, Тричковски 6
Седмерци: 4/5 Исклучувања: 4 мин.

Младинскиот состав на РК Мулти Есенс го совлада убедливо со 40-20 составот на МРК Куманово на својот прв одигран натпревар во шампионатот на Македонија. 
Со јасно изразена резултатска доминација (8-2, 11-4, 14-7) на надежите на РК Мулти Есенс се одигра овој натпревар на кој Димитриевски и Тричковски најдобро ги искористија своите голгетерски способности и беа топ стрелци со по шест постигнати гола. 
Ова беше меч од второто коло во младинскиот шампионат, во првото коло натпреварот меѓу РК Мулти Есенс и РК Јуниор Кисела Вода не се одигра и се очекува формалната одлука за службена победа на РК Мулти Есенс. 

Вести

Рекордна победа за РК Мулти Есенс

РК БИСИНОВ ФРУИТ ЛЕНД – РК МУЛТИ ЕСЕНС   16-40 (11-18)


Сала: „Круме Кепески“ во Скопје. Судии: Лејла Јашар и Михаела Капсарева. Делегат: Цветомир Јовановски


РК Бисинов Фруит Ленд: Вељановски, Миланов 1, Ристовски 2, Славевски 6, Иванов 1, Славков 1, Ристевски 1, Велковски, Ивчевски, Илиев, Станчев 2, Пранговски, Дамевски 2
Седмерци: 3/5 Исклучувања: 8 мин. 

РК Мулти Есенс: Штаковски, Ерманоски, Грујевски 1, Димитриевски 4, Д. Узунчев 9, Тричковски 7, Алексовски, Велков, Младеновски 1, Т. Узунчев 1, Митев 1, Проданов 4, Канг, Карасманакис 3, Костовски 4, Омерагиќ 5
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 12 мин.

Екипата на РК Мулти Есенс ја продолжи победничката низа во шампионатот која по вечерашната победа над РК Бисинов Фруит Ленд, изнесува шест победи од исто толку одиграни натпревари. 
Екипите ги заменија домаќинствата, па велешкиот состав поради зафатеност на својата сала беше домаќин во Скопје. 

Победникот на натпреварот беше решен многу брзо. РК Мулти Есенс доминираше од почетокот на натпреварот и поведе со 8-2 и 10-3 веќе во овој период беше познато дека бодовите ќе бидат запишани на салдото на лидерот на табелата. 
Велешкиот состав, сепак, успеа да ја одржи почетната негатива од седум гола до крајот на полувремето, кое заврши со водство од 18-11 за РК Мулти Есенс. 

Во второто полувреме, до поголем израз дојде и фактот дека РК Мулти Есенс е подобро подготвен тим и водството беше зголемено на плус десет гола разлика уште на стартот на полувремето (21-11), а потоа разликата постојано се зголемуваше до конечните 24 разлика или 40-16.
Ова е највисоката победа на РК Мулти Есенс во првенството досега. 

Вести

РК Алкалоид победи на уште едно големо дерби!

РК АЛКАЛОИД – РК БУТЕЛ СКОПЈЕ 21-19 (9-9)


Сала „Јане Сандански“ во Скопје. Судии: Сашо Кркачев и Ѓоко Колевски. Делегат: Марјан Огњановски
РК Алкалоид: Трајковски, Цветковски, Галевски, Димевски, Маркоски 1, Стојков 2, Младеновиќ 1, Серафимов 7, Илиески, Митев, Ѓоргиев 3, Иваноски 1, Симоноски 1, Омерагиќ, Кофилоски 1, Петковски 4
Седмерци: 4/8 Исклучувања: 6 мин.


РК Бутел Скопје: Блажевски, Ивановски, Субашевски, Младеновски 1, Ѓеоргиевски 3, Николов 6, Крстевски, Мојсоски, Спасовски 1, Петрушевски, Стојчевиќ 1, Манасков 1, Јефтиќ 3, Василевски 1, Цветковски, Давитковски 2
Седмерци: 5/6 Исклучувања: 14 мин

РК Алкалоид победи на уште едно големо првенствено дерби. Вечерва, нашиот тим славеше победа над Бутел Скопје (21-19) и сега е осамен на второто место на суперлигашката табела со шест победи од седум одиграни натпревари.

Овој натпревар беше многу поинаков од досегашните во шампионатот. Се играше со побавен ритам, со многу фаули, цврсти одбрани и малку голови.

РК Алкалоид подобро почна, на почетокот ја играше својата брза игра и по кратко време поведе со 4-1. Гостинскиот состав играше побавно и успеваше да казни грешки што се правеа во брзиот ритам, па набрзо натпреварот доби поинаков тек.
Натпреварот стана тврд, имаше се помалку голови, а играта се сведуваше на напади на поставени одбрани. Свои минути имаа и двата тима, а на полувреме се замина со резултат 9-9.

Во второто полувреме, РК Алкалоид повторно го презема водството, но противничкиот состав секогаш беше резултатски блиску.
Сепак, нашиот тим не му дозволи на противникот да премине во водство. Го контролираше резултатот и успешно ја бранеше тешко заработена предност.

Во финишот, клучен момент беше кога РК Алкалоид успеа да поведе со три гола предност (20-17) и со одлична игра во одбраната која вечерва беше во главната улога успеа да стигне до многу важни бодови.
Мартин Серафимов со седум гола беше нашиот најефикасен играч. Александар Петковски беше втор стрелец со четири гола.

Вести

Петта победа за РК Мулти Есенс

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК КИЧЕВО 2020   41-27 (19-12)


Сала: „Круме Кепески“ во Скопје. Судии: Божидар Јованов и Пепи Димков. Делегат: Стево Костенчев


РК Мулти Есенс: Штаковски, Ерманоски, Димитриевски 4, Грујевски 3, Д. Узунчев 5, Тричковски 5, Омерагиќ 3, Велков 1, Младеновски 4, Т. Узунчев 7, Митев 2, Проданов 1, Канг, Карасманакис 1, Костовски 5, Георгиевски
Седмерци: 1/3 Исклучувања: –


РК Кичево 2020: Илијоски, Кочески 1, Тошев 2, Никодиновски 4, Најдески, Смилески 1, Јаковлески 4, Фичуроски 7, Јаневски 6, Јованоски 2
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 4 мин. 

РК Мулти Есенс jа запиша петтата првенствена победа и сега е сам, на првото место на табелата во групата „А“ во машката Прва лига.
РК Мулти Есенс одново играше дерби меч, а овој пат противник беше екипата на РК Кичево 2020. Оваа средба убедливо ја доби нашиот тим со 41-27 (17-12), но и гостинскиот состав пружи отпор, па натпреварот имаше свој шарм и убавина.

Првите петнаесет минути од натпреварот, беше периодот што беше резултатски нејнеизвесен. Гостинската екипа поведе со 4-2, но РК Мулти Есенс со серија од 3-0 го презема водството (5-4). Потоа во следните десет минути се играше израмнето, а решавачката серија од 5-0, РК Мулти Есенс ја направи од резултат 9-7, по што дојде до 14-7.
До крајот на првиот дел немаше поголеми резултатски периоди на падови или добри периоди, па на одмор се замина со резултат 19-12.

Во второто полувреме, на почетокот се играше во ист ритам како и во првиот дел, а потоа РК Мулти Есенс влезе во подобар период , постигна шест гола, прими само два и за прв пат на мечот имаше водство од 10 гола разлика (28-18).
Потоа беше порелаксиран натпреварот, беа постигнати повеќе голови на двете страни за конечна победа од 41-27 за РК Мулти Есенс.

Вести

РК Мулти Есенс доминираше на дербито со Младост

МУЛТИ ЕСЕНС – МЛАДОСТ 1977   44-28 (24-11)


Сала: „Круме Кепески“ во Скопје. Судии: Иво Георгиевски и Игор Наумовски. Делегат: Зоран Арсенов


Мулти Есенс: Штаковски, Ерманоски, Грујевски 5, Димитриевски 3, Д. Узунчев 8, Тричковски 1, Омерагиќ 5, Велков 4, Младеновски 2, Т. Узунчев 2, Митев 4, Проданов 2, Канг 1, Карасманакис 1, Костовски 3, Георгиевски 3
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 12 мин.


Младост 1977: Панов, Паунков, Н. Роглев 5, Чрчев 1, Прчев, Николоски 4, И. Роглев, Гогов 1, Панов, Атанасов 8, Ѓуриќ 2, Попов 4, Пеев 3, Стоилов
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 4 мин.

РК Мулти Есенс запиша нова првенствена победа и во моментов е единствената екипа во групата „А“ од Првата лига која победила на сите натпревари. РК Мулти Есенс во дербито на колото беше домаќин на РК Младост 1977, екипа што исто како и РК Мулти Есенс, досега имаше запишано победа на сите одиграни натпревари.

Одличната транзиција која главно завршуваше со ефектни погодоци од надворешните позиции, снаодлливата одбрана која овозможуваше да се тргне во брз напад беше многу силно оружје на РК Мулти Есенс. По само пет минути беше 5-0. Во ист брз ритам се играше и понатаму, разликата се зголеми на 9-1, а пред истекот на 13 минута резултатот веќе беше двоцифрен (12-2).

Во продолжението на натпреварот, РК Мулти Есенс немаше поголеми потешкотии во одржувањето на разликата која до крајот на полувремето остана двоцифрена, а во финишот на првиот дел со уште една серија од 5-2 стигна до конечните плус 13 по 30 минути игра.

Во вториот дел резултатски беше поизрамнето, но дистанцата за цело време беше меѓу 12-14 гола. Тренерот Бранко Ангеловски им даде шанса на сите играчи да настапат и сите убаво ја искористија. Единствените кои не се запишаа во листата на стрелци се голманите.
На крајот, како и во првиот дел, со уште еден налет и серија од 4-1 беше постигнат конечниот резултат 44-28.