Вести

ЧЕТИРИ ОД ЧЕТИРИ ЗА РК АЛКАЛОИД

РК АЕРОДРОМ – РК АЛКАЛОИД 30-44 (16-21)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Глигор Ќаев и Спаско Ќаев. Контролор: Зоран Кимовски
РК АЕРОДРОМ: Богдановски, Пајкоски 2, Мелоски 1, Митревски 2, Костов 7, Олтовски, Стојановски 1, Трифуновски 2, Трајчевски 1, Бошковски 6, Василев, Анакиевски 4, Анѓелковски 2, Грујевски, Димевски 2, Кизиќ
Седмерци: 5/10 Исклучувања: 10 мин.
РК АЛКАЛОИД: Трајковски 1, Галевски, Џонов 10, Маркоски, Младеновиќ, Стојковиќ 3, М. Митев 2, Ѓоргиев 2, Велковски 1, Омерагиќ 2, Кофилоски 5, Петковски 8, Д. Митев 7, Савревски 3
Седмерци:7/7 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид ја запиша и четвртата победа од исто толку суперлигашки натпревари во новата сезона, вечерва, како гостин во својата „Автокоманда“, против екипата на РК Аеродром.
Новиот суперлигаш амбициозно го почна натпреварот и имаше водство во првата четвртина од средбата или успеваше да израмни. Долго време се мечот беше во егал во првото полувреме, се до резултат 14-14, а потоа нашиот тим влезе во ритам и со серија од 7-2 на полувреме замина со предност од 21-16.


Вториот дел беше сосема поинаква приказна. РК Алкалоид доминираше во сите сегменти на играта и набрзо стигна до двоцифрена предност 28-18, а потоа и ја зголемуваше до највисоките плус 15 (33-18) и без проблеми стигна до нов триумф.

Вести

РК МУЛТИ ЕСЕНС БЕЗ БОДОВИ ОД ГОСТУВАЊЕТО КАЈ РК ПРОЛЕТ 62

РК ПРОЛЕТ 62 – РК МУЛТИ ЕСЕНС 32-27 (17-10)

Сала: „Македонско сонце“ во Скопје. Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Контролор: Марјан Начевски
РК ПРОЛЕТ 62: Петковски, Николовски 1, Тотиќ 1, Пецаковски, Василевски 5, Кочаров, Додевски 4, Димов 3, Андоноски 2, Мајнов, Димковски 2, Стојановски 3, Михаљевиќ, Палевски 6, Спасовски, Арсеновски 5
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 14 мин.
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Димевски 1, Костовски, Илиески 9, Петковски, Д. Узунчев 2, Петрески, Трајчев, Трајковски, Ѓоргиевски, Василевски, Тодески 1, Димовски, Трајковски, Јорданов 12, Карасманакис 2
Седмерци: 7/7 Исклучувања: 10 мин.

Нашиот млад состав, РК Мулти Есенс, имаше неуспешна акција за освојување на бодовите од дуелот со Т. Пролет 62 на гостински терен.
РК Мулти Есенс беше подобар од Т. Пролет во текот на подготовките, на турнирот во Прилеп, но вечерва домашниот состав имаше подобро отворање на натпреварот, поведе со 5-2, 8-3… и рано стигна до предност која го одреди текот на натпреварот. На полувреме беше 17-10 за домашниот состав.
Во вториот дел, домашниот состав рутински ја одржа предноста и ги освои бодовите.
Шансата за освојување на бодови, РК Мулти Есенс ќе се обиде да ја реализира во следното коло, кога во „Автокоманда“ на гости ќе дојде екипата на РК Прилеп.

Вести

РК Мулти Есенс пропушти шанса за победа

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК БУТЕЛ СКОПЈЕ 28-33 (16-16)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Методија Илиевски и Михајло Илиески 3. Делегат: Ацо Николовски
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Василевски, Димевски 1, Костовски 2, Илиески, Петковски, Д. Узунчев 8, Петрески 1, Трајчев, Омерагиќ, Трајковски, Ѓорѓиевски, Тодески 1, Димовски 5, Јорданов 4, Карасманакис 3
Седмерци: 1/2 Исклучувања: 14 мин.
РК БУТЕЛ СКОПЈЕ: Стојаноски, Субашевски 3, Андревски, Пејковски, Стојановски, Георгиевски 6, Николов 6, Крстевски 1, Иваниќ 6, Спасовски 4, Бошковски 1, Блажевски 1, Јефиќ 4, Михајловиќ, Цветковски, Давитковски 1
Седмерци: 3/5 Исклучувања: 6 мин

РК Мулти Есенс не успеа да освои бодови на вечерашниот трет суперлигашки настап, на кој гостин во „Автокоманда“ беше екипата на РК Бутел Скопје.
Нашиот млад тим имаше добро отворање на натпреварот и одлични 20-тина минути во првиот дел, но потоа работите тргнаа во спротивен правец.


РК Мулти Есенс по воведните минути во кои се играше гол за гол, успеа со серија од 4-0, за поведе со 10-7. Потоа постојано имаше водство кое максимално изнесуваше 15-10.
Хендикеп за нашиот состав беше повредата на левиот бек Теодор Тодески кој беше фаулиран додека беше во скок и изместен од рамнотежа по што незгодно падна и за него натпреварот беше завршен.


Гостите во игра се вратија по едно од многуте исклучувања во тимот на РК Мулти Есенс и од 10-15 на полувреме стигнаа до 16-16.
Поголемото искуство акумулирано во гостинскиот тим до израз дојде во второто полувреме во кое резултатски клучен период беше од 20-21 следеше мини серија за 21-25 по што одново искуството решаваше за развојот на настаните до конечните 28-33.

Вести

Три од три за РК Алкалоид во Суперлигата

РК АЛКАЛОИД – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 42-29 (23-15)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Виктор Начевски и Даниело Божиновски. Контролор: Марјан Огњановски


РК АЛКАЛОИД: Трајкоски, Галевски, Џонов 7, Маркоски 2, Младеновиќ 1, Серафимов 1, М. Митев 7, Ѓоргиев 5, Велковски, Омерагиќ 1, Кофилоски 3, Петковски 6, Д. Митев 3, Савревски 6
Седмерци: 0/1 Исклучувања: 2 мин.


РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2: Штаковски, Маркоски 6, Талевски 2, Ристевски, Митревски 4, Мирчески 2, Младенов, Трпчевски 5, Блажевски, Димитровски 2, Калајџиески 4, Пецаковски, Ивановски 2, Белистојановски 1, Мијушковиќ
Седмерци: 1/1 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид ја запиша својата трета победа од исто толку одиграни суперлигашки натпревари во новата сезона. Денеска гостин во „Автокоманда“ беше екипата на РК Еурофарм Пелистер 2, а средбата заврши со победа на сино-белите од 13 гола разлика (42-29).


Допадлив, убав, брз ракомет демонстрираа и двата тима, а во таа игра подобро се снајде нашиот тим. Одбраната успешно се носеше со битолските ракометари и уште од почетокот на натпреварот контролата ја презема РК Алкалоид.
Тренерот на гостинскиот тим, Михаил Петровски се обиде со ран тајм аут, уште при првото резултатско одвојување на 7-4 да спречи Алкалоид да премине во покомотно водство, но тоа имаше само краткотраен ефект.
Битолчани одржуваа тесна негатива до резултат 10-8, а потоа Алкалоид ја зголеми предноста на плус четири (13-19), потоа беше и плус шест (16-10), а во последната минута напаѓаше и за плус десет при резултат 23-14. Но, тој напад не беше реализиран, па во последниот во првиот дел, гостите од седмерец намалија на 15-23.


Марко Митев со шест, Александар Петковски со пет и Иван Џонов со четири погодоци беа најдобрите стрелци РК за Алкалоид во првото полувреме.

РК Алкалоид во второто полувреме во еден момент поведе со плус десет гола (26-16), но гостинскиот состав успеа да остане во игра и во следниот период се држеше под двоцифрената граница. Во 44 минута одново беше плус десет (31-21), а потоа поведе и со 11 гола пред гостинскиот тренер одново да побара минута одмор.
Во последните 10 минути Алкалоид влезе со плус 11 гола и мирно го приведе натпреварот до крајот, а и најмладиот во нашиот состав, Дамјан Митев имаше неколку атрактивни потези наградени со аплауз од трибините.

Во следното коло, РК Алкалоид на гостински терен ќе игра со екипата на РК Аеродром.

Вести

РК Мулти Есенс од Битола се враќа без бодови

РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – РК МУЛТИ ЕСЕНС 40-22 (20-11)
Спортска сала „Боро Чурлевски“ – Битола Судии: Глигор и Спаско Каеви
РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР: Гедбан, Кизиќ, Цехте 5, Кузманоски 1, Тајник, Борзаш 3, Танкоски, Радивојевиќ 5, Костески 9, Петровиќ 2, Пав. Атанасијевиќ 3, Васиљев 6, Ѓорговски 5, Пешевски 1, Сери
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 2 минути
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Василевски, Димевски 3, Костовски 5, Илиески 1, Петковски, Узунчев 5, Петрески, Трајчев, Омерагиќ 3, Ѓорѓиевски 1, Тодевски 1, Димовски 1, Јорданов, Карасманакис 2, Трајчевски
Седмерци: 5/3 Исклучувања: 6 минути

Екипата на РК Мулти Есенс не успеа да освои бодови и во второто коло во Суперлигата. Нашиот млад тим беше гостин на актуелниот првак РК Еурофарм Пелистер. Поискусниот домашен состав во кој имаше и максимално дозволени осум странски играчи ги освои бодовите со резултат 40-22.

На оваа средба во нашиот тим по подолга пауза поради повреда се врати кадетскиот репрезентативец Димитар Узунчев. Тој беше и најефикасниот играч во нашиот тим, заедно со Михајло Костовски. Двајцата постигнаа по пет погодоци, а по три гола додадоа Димевски и Омерагиќ.


Ова беше одложен натпревар од второто коло, а веќе во понеделник нашиот тим ќе игра нов меч за суперлигашки бодови, на домашен терен против екипата на РК Бутел Скопје. Почетокот на таа средба е закажан за 18:00 часот.

Вести

РК Алкалоид доминираше на дербито со Охрид

ГРК ОХРИД – АЛКАЛОИД 22-28 (10-16)
Сала:„Билјанини извори“ во Охрид. Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски. Делегат: Драган Начевски
ГРК ОХРИД: Бркиќ, Ојлески 1, Стоилевски, Дрогришки 1, Шипинкоски, Андоноски, Ристевски, Тасески 2, Сафранко, Кукоски, Крстевски, Шешиќ 5, Орјоникидѕе 3, Бојаниќ 4 Цирар 6, Ѓоргески,
Седмерци: 2/5 Исклучувања: 2 мин,
РК АЛКАЛОИД: Галевски, Трајковски, Џонов, Маркоски, Младеновиќ 3, Серафимов 5, Стојчевиќ, Стојковиќ, М. Митев 9, Ѓоргиев 2, Велковски 2, Омерагиќ, Бинго 2, Кофилоски, Петковски 2, Савревски 3
Седмерци: 2/4 Исклучувања: 4 мин.

РК Алкалоид одигра одличен натпревар и доминантно стигна до победата на своето прво гостување и прво дерби во новата сезона во Суперлигата.
Фуриозен почеток имаше РК Алкалоид во „Билјанини извори“ вечерва и поведе со 6:0 на отворањето на средбата принудувајќи ги домашните веднаш да искористат тајм аут.
Следеше период во кој домашниот тим успеа да ја анулира разликата и да израмни на 7:7, но тоа беше сѐ што нашиот тим му дозволи на противникот.


До крајот на првиот дел, РК Алкалоид ја врати разликата на плус шест (16:10), а добрата игра во одбраната ни овозможи да го контролираме резултатот до крајот на средбата.
РК Алкалоид во второто полувреме во неколку наврати водеше и со девет гола разлика, но во финишот домашниот состав успеа да намали на шест гола разлика.


Марко Митев со девет постигнати голови беше најефикасниот играч на натпреварот, а Серафимов постигна пет.
Ова беше втора победа од исто толку натпревари, а во следното коло РК Алкалоид на домашен терен ќе игра против екипата на РК Еурофарм Пелистер 2.