Вести

РК Алкалоид има најдобар напад, Серафимов е најдобриот стрелец

Во првата полусезона во најсилната домашна конкуренција, РК Алкалоид одигра 14 натпревари, победи на 11, a само на три средби не успеа да освои бодови. На конечната табела го освои второто место во групата со вкупно 33 бода. 


Нападот на РК Алкалоид е најдобриот во есенскиот дел на првенството и во двете групи од Суперлигата. Офанзивната формација постигна 474 гола и тоа е најдоброто остварување, пред нападот на Вардар кој има постигнато 465 погодоци и на Е. Пелистер кој пак постигна 454 гола. Ова се и единствените три екипи што постигнаа повеќе од 400 гола во првиот дел од сезоната. 


Одбраната прими 348 гола и тоа е четврто остварување, но РК Алакалоид има и позитивна гол разлика од дури 126 гола што е трето остварување зад Вардар и Е. Пелистер. Ова се воедно трите екипи што имаат гол разлика +100 гола. 

Најдобар стрелец во нашиот тим е Мартин Серафимов кој постигна 90 гола или во просек 6.4 по натпревар. Втор на листата на стрелци е Александар Петковски со 44 погодоци, па следат Дарио Кофилоски со 42 погодоци и Александар Стојков кој запиша 39 гола. 
На листата на стрелци се запиша и еден од чуварите на мрежата. Младиот Иван Галевски е стрелец на три погодоци. 

Четири ракометари беа во ростерот на сите 14 натпревари. Тоа се Мартин Серафимов, Михајло Младеновиќ, Кристијан Симоноски и Дарио Кофилоски. 
Мартин Серафимов и Кристијан Симоноски постигнаа најмалку по еден гол на сите 14 натпревари. 

Највисоката победа РК Алкалоид ја извојува на домашен терен над МРК Куманово. Резултатот од овој натпревар е 47-16, плус 31 гол. 
На пет натпревари, нападот постигна 40+ голови. Најмногу голови на еден меч постигна Мартин Серафимов. Тој беше стрелец на 12 гола на мечот во Охрид (победа 29-28), додека Дарио Кофилоски постигна 11 погодоци во победата од 47-16 над МРК Куманово.

Ракометарите на РК Алкалоид изнудија 63 седмерци односно 4.5 седмерци по натпревар. Од нив реализираа 44.
Вкупно 1 час и 46 минути сино-белите беа со играч помалку во поле, односно заработија 58 исклучувања. Тоа се 4,1 по натпревар или заокружено, осум минути со играч помалку на секој меч. 
Најмногу исклучувања во екипата имаше на натпреварот со Вардар во Неготино. Дури девет пати играше РК Алалоид со исклучен играч. 

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ
1. Мартин Серафимов   90 гола
2. Александар Петковски  44 гола
3. Дарио Кофилоски  42 гола
4. Александар Стојков  39 гола
5. Игор Ѓоргиев   33 гола
6. Марко Стојковиќ  32 гола
7. Кристијан Симоноски  32 гола
8. Марко Митев   30 гола
9. Михајло Младеновиќ   28 гола
10. Михаил Иваноски  25 гол
11. Божидар Илиески  25 гола
12. Теодор Тодески  24 гола
13. Давид Димевски  14 гола
14. Никола Маркоски  9 гола
15. Едвин Омерагиќ   6 гола
16. Иван Галевски 3 гола
17. Јане Цветковски  –
18. Благојче Трајковски  –

Вести

РК Алкалоид ги промовираше базата, дресот и химната

Денеска, 24.12.2022, на голем настан, заедно со нашите ракометари, пријатели, навивачи и поддржувачи, пред јавноста и пред медиумите го промовиравме нашиот ракометен дом, салата „Автокоманда“. Салата е целосно реновирана според високите стандарди. Реновирани се фасадата, теренот, осветлувањето, соблекувалните, покривот, озвучувањето и трибината.

Со овој проект одиме чекор напред кон обезбедување врвни услови во кои ќе се градат професионални ракометари, но ќе се промовираат и вистински спортски вредности за најмладите. РК Алкалоид останува доследен на принципот да расте и да се развива во база на квалитетни македонски ракометар, која на долгорочен план би дала македонски репрезентативци.

На настанот премиерно се емитуваа и се промовираа нашата клупска химна и видеоспотот за неа. Во рамките на настанот беа промовирани новите дресови во сина и бела комбинација, со кои РК Алкалоид ќе игра во втората полусезона на Суперлигата.

Вести

РК Алкалоид во плејоф започнува со две гостувања

Денеска во просториите на РФМ беше извршена ждрепката за натпреварувачките броеви за пролетниот дел од сезоната во која РК Алкалоид ќе се натпреварува во плејоф првенството. 

РК Алкалоид во првите две кола ќе гостува. Прво кај ГРК Тиквеш во Кавадарци, а потоа во Битола кај Е. Пелистер. Првиот натпревар на домашен терен ќе го играме во третото коло, а противник ќе биде екипата на Т. Пролет 62. 

Плејоф првенството почнува на 11/12 февруари, а предвидено е да заврши 27/28 мај.

Kомплетен распоред на натпреварите на РК Алкалоид во Плејоф

1  Коло (11/12.2.2023): ГРК Тиквеш – РК Алкалоид
2. Коло (18/19.2.2023): РК Е. Пелистер – РК Алкалоид
3. Коло (25/26.2.2023): РК Алкалоид – РК Пролет
4. Коло (04/05.3.2023): ГРК Охрид – РК Алкалоид
5. Коло (25/26.3.2023): РК Алкалоид – РК Бутел Скопје
6. Коло (29/30.3.2023): РК Е. Пелистер 2 – РК Алкалоид
7. Коло (01/02.4.2023): РК Алкалоид – РК Вардар 1961
8. Koло (08/09.4.2023): РК Алкалоид – ГРК Тиквеш
9. Коло (12/13.4.2023): РК Алкалоид – РК. Е. Пелистер
10. Коло (15/16/4.2023): РК Пролет – РК Алкалоид
11 Коло (22/23.4.2023): РК Алкалоид – РК Охрид
12 Коло (06/07.5.2023): РК Бутел Скопје – РК Алкалоид
13 Коло (20/21/5.2023): РК Алкалоид – РК Е. Пелистер
14 Коло (27/28.5.2023): РК Вардар – РК Алкалоид

Вести

11 победа по ред за РК Мулти Есенс

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК МАКЕДОНИЈА Ѓ. П.   33-31 (20-10)


Сала:„Автокоманда“ во Скопје. Судии: Даниел Божиновски и Виктор Начевски. Контролор: Зоран Арсенов
РК Мулти Есенс: Штаковски, Д. Узунчев 8, Тручковски 2, Омерагиќ 1, Алексовски, Трајковски, Велков, Ерманоски, Младеновски 1, Т. Узунчев 3, Митев 5, Проданов 2, Канг 1, Карасманакис, Костовски 9, Георгиевски
Седмерци: 3/3 Исклучувања: 4 мин. 


РК Македонија Ѓ. Петров: Ѓероски, Нелоски 1, Ангеловски 3, Ролевски 7, Ѓорѓевски 5, Ѓиноски 6, Шумоски, Јаневски, Нацев 1, Трифуновски, Огњановски, Димовски 5, Стојановски 3, Марковски, Трајановски
Седмерци: 2/3 мин Исклучувања: 8 мин.

РК Мулти Есенс ја продолжи доминацијата во Првата лига со остварувањето на 11 победа од исто толку одиграни натпревари. 
Вечерва РК Мулти Есенс славеше победа на домашен терен над екипата на Македонија Ѓ. Петров од 33-31. 


Овој натпревар беше решен во првото полувреме во кое екипата на РК Мулти Есенс направи резултатска разлика од 10 гола (20-10). 
Во вториот дел оваа разлика беше рутински одражана, а гостинскиот состав во самиот финиш со неколку гола по ред успеа да ја намали разликата на само два гола. 
Михајло Костовски со девет гола и Димитар Узунчев со осум погодоци беа најефикасните играчи во победничкиот состав. 

Вести

РК Алкалоид ја заврши полусезоната на второ место

РК БУТЕЛ СКОПЈЕ – РК АЛКАЛОИД   28-27 (14-14)


Сала: „Антон Димитров“ во Скопје. Судии: Глигор Ќаев и Спаско Ќаев. Делегат: Ацо Николовски
РК БУТЕЛ СКОПЈЕ: Бчажевски, Ивановски, Субашевски, Младеновски 1, Георгиевски 2, Николов 11, Крстевски 7, Мојсоски, Стојчевиќ, Манасков 2, Јефтиќ 1, Василевски, Цветковски, Мајиќ 3, Давитковски


Седмерци: 5/5 Исклучувања: 8 мин. 


РК АЛКАЛОИД: Цветковски, Галевски, Трајковски, Димевски, Маркоски, Младеновиќ 2, Серафимов 8, Илиески 2, Стојковиќ 1, Иваноски, Симоноски 2, Тодески 4, Кофилоски 1, Петковски 3

Седмерци: 7/10 Исклучувања: 14 мин. 

Заврши првиот дел од сезоната во македонската Супер лига. Вечерва, РК Алкалоид го одигра последниот натпревар од оваа фаза. Следно во домашниот шампионат ќе бидат натпреварите од Плеј оф.

РК Алкалоид не успеа да освои бодови на последниот натпревар од есенскиот дел од првенството. На гостувањето кај РК Бутел Скопје, во тврд и тензичен натпревар, поуспешна беше домашната екипа 28-27.
Оваа средба немаше резултатско значење, во поглед на конечниот изглед на табелата во групата „А“.


РК Алкалоид пред овој меч го имаше обезбедено второто место. Првиот дел од шампионатот го заврши со скор од 11 победи и три порази и пренесува два бода во Плеј оф
Мартин Серафимов со осум гола, Игор Ѓоргиев и Теодор Тодески со по четири беа најефикасните. 

Вести

РК Алакалоид во групната фаза од Куп на Македонија

РК АЛКАЛОИД – РК АСТРАИОН  47-15 (24-8)

Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски. Делегат: Сашо Младенов


РК Алкалоид: Цветковски, Димевски 3, Младеновиќ 2, Серафимов 1, Илиески 4, Стојковиќ, Ѓоргиев 1, Галевски, Иваноски 8, Симоноски 3, Трајковски, Тодески 4, Кофилоски 6, Петковски 15
Седмерци: 1/1 Исклучувања: 4 мин.


РК Астраион: Наумов, Беловинов 1, Котевски, К. Катранџиев 1, Станковски, Перовановиќ, Д. Катранџиев 1, Цонев 3, Иванов, Ефтимов 4, Пандев 1, В. Стојанов 3, М. Стојанов 1
Седмерци: 2/4 Исклучувања: 4 мин.

РК Алкалоид го елиминираше прволигашкиот ривал РК Астраион од Струмица од Куп на Македонија, совладувајќи го со убедлива разлика од 32 гола. 
Немаше резултатски неизвесности на оваа средба. Гостите успешно парираа само во воведните минути (4-4), а потоа Алкалоид се „одлепи“ на 7-4 и10-6.
Поизразена беше доминацијата во следните минути во кои со серија од 14-2, РК Алкалоид стигна до резултатот што беше актуелен на полувреме (24-8).
Во вториот дел продолжи доминацијата беше и поизразена и на крајот РК Алкалоид да стигне до конечните 47-15. 
Крилото Александар Петковски беше најефикасен играч и постигна 15 гола.

Со оваа победа РК Алкалоид се пласираше во групната фаза од Куп на Македонија во која екипите ќе бидат поделени во четири групи со по четири екипи. Победниците ќе се пласираат на завршниот „Ф4“ турнир.

Вчера, во елиминациското коло настапи и екипата на РК Мулти Есенс. Тие беа гости на РК Вардар 1961 и не успеаја да се пласираат во групата, откако беа поразени 18-43.