Вести

РК Алкалоид ја заврши полусезоната на второ место

-->

РК БУТЕЛ СКОПЈЕ – РК АЛКАЛОИД   28-27 (14-14)


Сала: „Антон Димитров“ во Скопје. Судии: Глигор Ќаев и Спаско Ќаев. Делегат: Ацо Николовски
РК БУТЕЛ СКОПЈЕ: Бчажевски, Ивановски, Субашевски, Младеновски 1, Георгиевски 2, Николов 11, Крстевски 7, Мојсоски, Стојчевиќ, Манасков 2, Јефтиќ 1, Василевски, Цветковски, Мајиќ 3, Давитковски


Седмерци: 5/5 Исклучувања: 8 мин. 


РК АЛКАЛОИД: Цветковски, Галевски, Трајковски, Димевски, Маркоски, Младеновиќ 2, Серафимов 8, Илиески 2, Стојковиќ 1, Иваноски, Симоноски 2, Тодески 4, Кофилоски 1, Петковски 3

Седмерци: 7/10 Исклучувања: 14 мин. 

Заврши првиот дел од сезоната во македонската Супер лига. Вечерва, РК Алкалоид го одигра последниот натпревар од оваа фаза. Следно во домашниот шампионат ќе бидат натпреварите од Плеј оф.

РК Алкалоид не успеа да освои бодови на последниот натпревар од есенскиот дел од првенството. На гостувањето кај РК Бутел Скопје, во тврд и тензичен натпревар, поуспешна беше домашната екипа 28-27.
Оваа средба немаше резултатско значење, во поглед на конечниот изглед на табелата во групата „А“.


РК Алкалоид пред овој меч го имаше обезбедено второто место. Првиот дел од шампионатот го заврши со скор од 11 победи и три порази и пренесува два бода во Плеј оф
Мартин Серафимов со осум гола, Игор Ѓоргиев и Теодор Тодески со по четири беа најефикасните.