Вести

Прва плејоф победа за РК Алкалоид

РК АЛКАЛОИД – РК Т. ПРОЛЕТ 27:21 (12:9)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Гледачи: 600 Судии: Горан Ангелески и Рубин Седлоски. Контролор: Драган Начевски
РК Алкалоид: Трајковски, Галевски, Џонов 1, Петров 3, Маркоски, Стојков, Младеновиќ 5, Серафимов 5, Стојковиќ 1, Митев 4, Ѓоргиев 3, Симоноски, Кофилоски 3, Петковски 1, Д. Митев, Савревски
Седмерци: 1/2 Исклучувања: 10 мин.


РК Т. Пролет: Петковски, Василевски 1, Пецаковски 3, Јовановски, Донев 2, Додевски 3, Димов 1, Андоноски 4, Мајнов, Димковски 4, Крстески 2, Стојановски, Фичорски, Михаљевиќ, Палевски 1, Спасовски
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 10 мин.

РК Алкалоид ја запиша својата прва плејоф победа, откако на домашен терен беше подобар од екипата на Тинекс Пролет, со резултат 27:21.
РК Алкалоид беше подобар тим на теренот и го контролираше резултатот во текот на целиот меч. Иницијативата беше изразена од почетокот на натпреварот преку водство од 3:0, а единствениот пат на натпреварот кога гостинскиот состав успеа да израмни беше во десеттата минута (4:4).

Веднаш потоа, РК Алкалоид ја материјализираше својата побрза игра во нова предност од три гола разлика (7:4) и потоа постојано имаше предност од три до четири гола до крајот на полувремето (12:9).

Во второто полувреме, нашиот тим ја зголеми предноста на седум гола (20:13) и без многу резултатски осцилации ја одржуваше разликата за конечно да запише победа од 27:21.

Мартин Серафимов и Михајло Младеновиќ беа најдобрите стрелци во нашиот состав со по пет постигнати погодоци, а четири додаде Марко Митев.

Во следното коло, РК Алкалоид трет пат во плејоф-сезоната ќе гостува, овој пат кај екипата на ГРК Охрид.

Вести

РК Мулти Есенс запиша нова, тринаесетта победа по ред

РК КИЧЕВО 2020 – РК МУЛТИ ЕСЕНС 23 : 37 (11 : 12)
Сала: „Јанчица“ – Кичево. Гледачи: 250 Судии: Пеце Стефановски и Наум Танески. Контролор: Игор Станојоски
РК Кичево 2020: Михајлоски, Фичуроски 3, Јаневски 1, Тошев, Бошковиќ, Шипинкоски 9, Стефаноски 3, Кочески, Новески, Бурчевски, Јаковлевски, Цветаноски 1,  Јовановски 1
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 14 мин.

РК Мулти Есенс: Штаковски, Димевски 10, Грујевски 3, Д. Узунчев 10, Омерагиќ  3, Алексовски, Велков, Ерманоски, Младеновски 1, Т. Узунчев 4, Јорданов, Карасманакис  4, Ниновски, Костовски  2, Георгиевски, Трајчев
Седмерци: 6/7  Исклучувања: 10 мин

РК Мулти Есенс денеска како гостин ја совлада екипата на РК Кичево 2020 со убедлива разлика – 37 : 23 (12 : 11) – и ја зголеми за уште три бода разликата пред второпласираниот тим на РК Младост 1977. Таа сега изнесува 12 бода. 
РК Мулти Есенс денеска одигра мирно прво полувреме, во кое го контролираше резултатот, но разликата не беше поголема од еден гол, и трпеливо ја чекаше својата шанса. 
Првото полувреме заврши со резултат 12 : 11 за нашиот тим.


Во второто полувреме РК Мулти Есенс целосно контролираше сѐ на теренот. Во воведните минути постигна двојно повеќе голови од домашниот тим и поведе со 20 : 15. Неколку минути подоцна РК Мулти Есенс започна серија од 6 : 0, што заврши со голот за двоцифрено водство (28 : 18). По ова средбата беше рутински приведена кон крајот. 
Мал куриозитет: двајца наши ракометари постигнаа двоцифрен број голови. Димитар Узунчев и Давид Димевски постигнаа по 10 гола на оваа средба.

Вести

По изедначената битка бодовите останаа во Битола

РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР–РК АЛКАЛОИД – 27 : 25 (13 : 12)
Сала: „Боро Чурлевски“ – Битола. Судии: Виктор Андонов и Стојанче Јовановски
РК. Е. Пелистер: Лесјак, Ојлески 2, Кисум 5, Радовиќ 3, Танкоски 5, Хосни 2, Костески 2, Вилсон, Кукоски, Велковски, Петар Атанасијевиќ 2, Васиљев 6, Хенеберг, Павле Атанасијевиќ, Пешевски, Кизиќ
Седмерци: 1/1 Исклучувања: 12 мин.
РК Алкалоид: Трајковски, Галевски, Џонов 3, Петров 2, Маркоски, Стојков, Младеновиќ, Серафимов 5, Илиески 5, Стојковиќ 2, Митев, Ѓоргиев 4, Иваноски, Симоноски, Петковски 3, Савревски 1
Седмерци: 4/6 Исклучувања: 14 мин.

РК Алкалоид не успеа да освои бодови на дерби-гостувањето во Битола во дуелот со РК Еурофарм Пелистер. Нашиот тим беше подобар во поголемиот дел од првото полувреме, но завршницата им припадна на битолчани, кои ја презедоа предноста, а продолжија во ист ритам и во вторите 30 минути. Потоа успеаја да задржат водство на натпреварот, иако РК Алкалоид до последно имаше реални шанси да направи резултатски пресврт.


Нашиот тим имаше водство во поголемиот дел од првото полувреме (6 : 3, 8 : 6, 10 : 8), но домашните успеаја да направат пресврт, па на пауза се замина со резултат 13 : 12.
Во второто полувреме се водеше израмнета битка, во која домашните имаа два до три гола предност, но нашиот тим постојано беше блиску и се закануваше со пресврт. На самиот крај РК Алкалоид намали на минус еден (24 : 25 и 25 : 26), но последниот гол го постигна домашниот тим и мечот заврши со резултат 27 : 25.
Во следното коло РК Алкалоид за првпат во плејоф-шампионатот ќе игра на домашен терен, а противник ќе му биде екипата на РК Тинекс Пролет.

Вести

РК Мулти Есенс триумфираше на дербито во Богданци

РК МЛАДОСТ 1977 – РК МУЛТИ ЕСЕНС 27:31 (15:15)
Сала: „Млаз“ во Богданци. Судии: Сашо Јанкулоски и Мартин Јовановски. Делегат: Саше Јанкулоски
РК Младост 1977: Панов, Пеев, Атанасов 3, Каровски, Наумовски 1, Прчев 2, Ѓуриќ 3, Николоски 5, Паунков, Роглев 2, Гогов 2, Чрчев 4, Демерџиев, Каркалашев 4
Седмерци: 1/2 Исклучувања: 4 мин.

РК Мулти Есенс: Ермоноски, Штаковски, Димовски 5, Димитриевски, Д. Узунчев 11, Омерагиќ 2, Алексовски, Велков 2, Т. Узунчев 3, Карасманакис 2, Ниновски 2, Костовски 2, Трајчев, Иванов 1, Тричковски 1, Младеновски
Седмерци: 3/5 Исклучувања: 6 мин.

На одложениот натпревар од 14. коло, прв во продолжението на сезоната, РК Мулти Есенс забележа важна победа на гостувањето кај второпласираниот тим на табелата, РК Младост 1977.
РК Мулти Есенс славеше со 31:27 (15:15) во Богданци и ја зголеми бодовната разлика во однос на вториот на табелата на девет бода.

Натпреварот во Богданци го оправда епитетот дерби. Во најголем дел средбата беше резултатски израмнета, а двете екипи беа на ниво на задачата. Нашиот тим го контролираше резултатот од почетокот и имаше водство од два до три гола (5:3, 10:7), но во финишот на првото полувреме домашниот состав успеа да израмни и на полувреме се замина со резултат 15:15.

Во второто полувреме, РК Мулти Есенс одново ја презема контролата и поведе со два гола разлика (18:16, 20:18), а потоа со цврста игра во одбрана не дозволи РК Младост да се доближи. Напротив, одбраната овозможи и голови од контра напад, па разликата се зголеми на 26:23, 29:24, 30:25, за конечно, средбата да заврши со победа на РК Мулти Есенс од 31:27.

Овој натпревар е увертира за продолжението на сезоната во која РК Мулти Есенс има остварено 12 победи од 12 одиграни натпревари и веќе има обезбедено место во плејоф разигрувањето од каде што ќе се добијат и патниците во Суперлигата.

Вести

Дербито во Кавадарци, без победник

ГРК ТИКВЕШ – АЛКАЛОИД   31-31 (16-16)

Сала: „Јасмин“ во Кавадарци. Судии: Сашо Кркачев и Ѓоко Колевски. Делегат: Душко Камишевски


ГРК Тиквеш: Брауновиќ, Велков, Петровиќ 2, Лазов, Постолов, Темелкоски 2, Соколов, Анастасовски 3, Милков, Окардов, Кондев 4, Симиќ 9, Димовски 5, Шулески, Коцев 2, Хамзиќ 4
Седмерци: 5/8 Исклучувања: 16 мин. 


Алкалоид: Трајковски, Галевски, Петров 1, Маркоски 2, Младеновиќ, Серафимов 4, Стојковиќ 1, Илиески 4, Џонов 6, М. Митев 5, Ѓоргиев 5, Иваноски 3, Кофилоски, Петковски, Д. Митев, Савревски
Седмерци: 3/3 Исклучувања: 18 мин. 

РК Алкалоид и ГРК Тиквеш ги поделија бодовите од дерби мечот на првото коло од плејоф-шампионатот што се играше во Кавадарци.
Натпреварот беше цврст на моменти и тензичен, со остра игра и многу исклучувања, а завршницата беше драматична.

Домашната екипа имаше резултатски подобро отворање на натпреварот и водство во текот на првиот дел, но во финишот на полувремето до израз дојде и играта на РК Алкалоид, па на одмор се замина со нерешен резултат (16-16).

Во второто полувреме, РК Алкалоид го диктираше резултатот. Поведовме со 21-18 по десет минути игра и постојано бевме во предност, заклучно со позитивата од два гола, 31-29 во последната минута.
Но, во драматичната завршница, домашниот состав постигна два погодока и мечот заврши без победник.

Вести

Четири нови ракометари во РК Алкалоид

РК Алкалоид го комплетираше својот играчки кадар за продолжението на сезоната, во која ќе се натпреварува во плејоф-шампионатот. Четворица нови ракометари има во составот на РК Алкалоид, со кои екипата ќе има повеќе опции во играта, а со тоа ќе биде поконкуретна во националното првенство. 

Во квартетот на нови играчи на РК Алкалоид се наоѓа искусниот пивот Костадин Петров. Тој има 30 години и висок е 190 сантиметри. Зад себе има и солидно меѓународно искуство од настапите во РК Гвадалахара од Шпанија, РК Сучеава од Романија, како и од исландскиот РК Тор, од каде што дојде во редовите на РК Алкалоид. 

На позицијата лев бек ново име во тимот е Иван Џонов. Toj e 25-годишен, 195 сантиметри висок бек, кој досега настапуваше за екипата на РК Т. Пролет. 

Нов ракометар има и на позицијата десен бек, тоа е младиот 20-годишен леворак ракометар Давид Савревски, кој во редовите на РК Алкалоид доаѓа од екипата на Вардар 1961. 

Шанса да напредува и да го развива својот талент како дел од првиот тим на РК Алкалоид ќе добие и 16-годишниот, 191 сантиметар висок централен бек Дамјан Митев. Тој досега настапуваше за екипата на РК Мулти Есенс и со своите игри ја доби довербата да се пресели во редовите на РК Алкалоид.