Вести

РК Мулти Есенс запиша нова, тринаесетта победа по ред

-->

РК КИЧЕВО 2020 – РК МУЛТИ ЕСЕНС 23 : 37 (11 : 12)
Сала: „Јанчица“ – Кичево. Гледачи: 250 Судии: Пеце Стефановски и Наум Танески. Контролор: Игор Станојоски
РК Кичево 2020: Михајлоски, Фичуроски 3, Јаневски 1, Тошев, Бошковиќ, Шипинкоски 9, Стефаноски 3, Кочески, Новески, Бурчевски, Јаковлевски, Цветаноски 1,  Јовановски 1
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 14 мин.

РК Мулти Есенс: Штаковски, Димевски 10, Грујевски 3, Д. Узунчев 10, Омерагиќ  3, Алексовски, Велков, Ерманоски, Младеновски 1, Т. Узунчев 4, Јорданов, Карасманакис  4, Ниновски, Костовски  2, Георгиевски, Трајчев
Седмерци: 6/7  Исклучувања: 10 мин

РК Мулти Есенс денеска како гостин ја совлада екипата на РК Кичево 2020 со убедлива разлика – 37 : 23 (12 : 11) – и ја зголеми за уште три бода разликата пред второпласираниот тим на РК Младост 1977. Таа сега изнесува 12 бода. 
РК Мулти Есенс денеска одигра мирно прво полувреме, во кое го контролираше резултатот, но разликата не беше поголема од еден гол, и трпеливо ја чекаше својата шанса. 
Првото полувреме заврши со резултат 12 : 11 за нашиот тим.


Во второто полувреме РК Мулти Есенс целосно контролираше сѐ на теренот. Во воведните минути постигна двојно повеќе голови од домашниот тим и поведе со 20 : 15. Неколку минути подоцна РК Мулти Есенс започна серија од 6 : 0, што заврши со голот за двоцифрено водство (28 : 18). По ова средбата беше рутински приведена кон крајот. 
Мал куриозитет: двајца наши ракометари постигнаа двоцифрен број голови. Димитар Узунчев и Давид Димевски постигнаа по 10 гола на оваа средба.