Вести

Четири нови ракометари во РК Алкалоид

-->

РК Алкалоид го комплетираше својот играчки кадар за продолжението на сезоната, во која ќе се натпреварува во плејоф-шампионатот. Четворица нови ракометари има во составот на РК Алкалоид, со кои екипата ќе има повеќе опции во играта, а со тоа ќе биде поконкуретна во националното првенство. 

Во квартетот на нови играчи на РК Алкалоид се наоѓа искусниот пивот Костадин Петров. Тој има 30 години и висок е 190 сантиметри. Зад себе има и солидно меѓународно искуство од настапите во РК Гвадалахара од Шпанија, РК Сучеава од Романија, како и од исландскиот РК Тор, од каде што дојде во редовите на РК Алкалоид. 

На позицијата лев бек ново име во тимот е Иван Џонов. Toj e 25-годишен, 195 сантиметри висок бек, кој досега настапуваше за екипата на РК Т. Пролет. 

Нов ракометар има и на позицијата десен бек, тоа е младиот 20-годишен леворак ракометар Давид Савревски, кој во редовите на РК Алкалоид доаѓа од екипата на Вардар 1961. 

Шанса да напредува и да го развива својот талент како дел од првиот тим на РК Алкалоид ќе добие и 16-годишниот, 191 сантиметар висок централен бек Дамјан Митев. Тој досега настапуваше за екипата на РК Мулти Есенс и со своите игри ја доби довербата да се пресели во редовите на РК Алкалоид.