Вести

Дербито во Кавадарци, без победник

-->

ГРК ТИКВЕШ – АЛКАЛОИД   31-31 (16-16)

Сала: „Јасмин“ во Кавадарци. Судии: Сашо Кркачев и Ѓоко Колевски. Делегат: Душко Камишевски


ГРК Тиквеш: Брауновиќ, Велков, Петровиќ 2, Лазов, Постолов, Темелкоски 2, Соколов, Анастасовски 3, Милков, Окардов, Кондев 4, Симиќ 9, Димовски 5, Шулески, Коцев 2, Хамзиќ 4
Седмерци: 5/8 Исклучувања: 16 мин. 


Алкалоид: Трајковски, Галевски, Петров 1, Маркоски 2, Младеновиќ, Серафимов 4, Стојковиќ 1, Илиески 4, Џонов 6, М. Митев 5, Ѓоргиев 5, Иваноски 3, Кофилоски, Петковски, Д. Митев, Савревски
Седмерци: 3/3 Исклучувања: 18 мин. 

РК Алкалоид и ГРК Тиквеш ги поделија бодовите од дерби мечот на првото коло од плејоф-шампионатот што се играше во Кавадарци.
Натпреварот беше цврст на моменти и тензичен, со остра игра и многу исклучувања, а завршницата беше драматична.

Домашната екипа имаше резултатски подобро отворање на натпреварот и водство во текот на првиот дел, но во финишот на полувремето до израз дојде и играта на РК Алкалоид, па на одмор се замина со нерешен резултат (16-16).

Во второто полувреме, РК Алкалоид го диктираше резултатот. Поведовме со 21-18 по десет минути игра и постојано бевме во предност, заклучно со позитивата од два гола, 31-29 во последната минута.
Но, во драматичната завршница, домашниот состав постигна два погодока и мечот заврши без победник.