Вести

Трета победа по ред! Победа на домашен терен против ГРК Охрид

-->

РК АЛКАЛОИД – ГРК ОХРИД 24-22 (полувреме 12-11)
Сала: „Борис Трајковски“ во Скопје. Судии: Ѓоко Колевски и Сашо Кркачев. Делегат: Марјан Огњановски
РК Алкалоид: Галевски, Трајковски, Маркоски 1, Стојков 6, Младеновиќ 2, Серафимов 3, Илиески 3, Стојковиќ 1, Митев 1, Ѓоргиев 1, Ивановски, Симоноски 1 Омерагиќ 1, Тодески 2, Кофилоски 1, Петковски 1
Седмерци5/8 : Исклучувања: 2 мин

ГРК Охрид: Цинцадѕе, Василевски, К. Андоновски 1, Цејовиќ 3, Рустамов, Костов., Грубиќ 1, Шипинкоски, Д. Андоноски 2, Ристески, Бошкоски, Тасески 2, Кастратовиќ 1, Наумоски, Озтурк 7, Бојаниќ 5,
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 6 мин.


РК Алкалоид денеска го одигра натпреварот од третото коло во домашната Суперлига. По двете стартни победи, вечерва за прв пат игравме натпревар на домашен терен и прв пат со епитет дерби на колото во најсилната конкуренција. Гостин во СЦ „Борис Трајковски“ ни беше екипата на ГРК Охрид. 

Освоивме многу важни бодови во трката за плејоф и сега со три победи од три одиграни натпревари и натаму сме на првото место во групата.

Првото полувреме мина во израмнета игра во која главно резултатот беше во наша полза (7-5, 10-7, 11-9). На полувреме беше 12-11, а на почетокот на вториот дел со серија од 6-1 стигнавме до највисокото водство од пет гола (17-12). На шест минути до крајот на натпреварот и натаму водевме, имавме резултат 20-17.

Во финишот ја задржавме концентрацијата и победата не беше доведена сериозно во прашање.