Вести

Втора победа за РК Мулти Есенс

-->

РК ОВЧЕ ПОЛЕ – РК МУЛТИ ЕСЕНС  25-33 (11-17)
Сала: „Цар Самоил“ во Свети Николе. Судии: Марко Огњановски и Дамјан Савиќ. Делегат: Зоран Јовановски


РК Овче Поле: Панев, Петков, Стефановски, Коцевски 3, Даскалов 3, Гичев 3, Цековски 2, Стаменков, Буровски 2, Сентовски, Коцевски, Тодоров, Крстев 8, Конев, Трајчев, Тодосовски 4
Седмерци: 1/2 Исклучувања: 14 мин.


РК Мулти Есенс: Штаковски, Грујевски, Д. Узунчев 7, Тричковски 3, Алексовски, Ермоноски, Младеновски, Т. Узунчев 2, Митев 5, Проданов, Канг 3, Јорданов 2, Карасманакис 2, Костовски 10, Георгиевски, Иванов
Седмерци: 1/1 Исклучувања: 14 мин. 

РК Мулти Есенс ја запиша втората победа во прволигашкиот шампионат. По триумфот на домашен терен над РК Шампион, вечерва, РК Мулти Есенс славеше победа и како гостин, над екипата на РК Овче Поле. 
По воведниот период кој беше одбележан со резултатски израмнета игра, РК Мулти Есенс ја презема контролата и од егалот при 6-6, поведе со 8-6, подоцна и 10-7. Оваа разлика беше актуелна до резултат 13-9, а потоа со серија од 4-0, нашиот тим стигна во водство од 17-11 на полувреме и практично во овој период беше прекршен натпреварот. 
Во второто полувреме, во воведните минути резултатска дистанца беше меѓу шест и седум гола, а потоа РК Мулти Есенс поведе и со двоцфрена разлика 28-18 и беа поголеми резултатски турбуленции до до крајот на мечот стигна до посакуваните три бода.