Вести

РК АЛКАЛОИД СТАРТУВАШЕ СО ПОДГОТОВКИТЕ

РК Алкалоид денеска со првиот тренинг формално означи почеток на подготовките за сезоната 2023/2024.
Во претстојната сезона РК Алкалоид, покрај во домашното првенство, ќе се натпреварува и во Европската лига на EHF.
Првиот дел од подготовките ќе се реализираат во Скопје, а потоа екипата ќе оди на базични подготовки во Маврово.
Во вториот дел, од 16 до 20 август, РК Алкалоид ќе настапува на турнирот во Струга 2023, а потоа ќе оди на финални подготовки во Хрватска, каде што ќе игра натпревари со екипите на РК Нексе, РК ППД Загреб, РК Сесвете и со словенечката екипа РК Добова.

Вести

РК Алкалоид ги доби противниците во ЕХФ Европската Лига

РК Алкалоид денеска беше дел од ждрепката за групната фаза на EHF Европската лига. Нашиот клуб ќе игра во групата F во која противници ќе му бидат екипите на:

Бјерингбро- Силкеборг од Данска
Логроњо Ла Риоха од Шпанија
РК Војводина од Србија

Во EHF Европската лига во групната фаза ќе се натпреваруваат 32 екипи кои се поделени во осум групи со по четири тима. Двете првопласирани од секоја група ќе го продолжат натпреварувањето во Главната рунда.

Натпреварите од групната фаза на EHF Европската лига ќе се играат од 17 октомври до 5 декември. EHF дополнително ќе го објави распоредот на натпреварите.

Вести

РК МУЛТИ ЕСЕНС ГИ ПОЧНА ПОДГОТОВКИТЕ

РК Мулти Есенс денеска ги започна подготовките за претстојната сезона. Нашиот клуб оваа година ќе дебитира во најсилната конкуренција на домашната сцена, во Суперлигата. Согласно развојната политика, екипата ќе биде составена од македонски ракометари, дел од нив репрезентативци во младинските категории кои ќе добијат шанса да се развиваат и да напредуваат преку натпреварите со најсилните екипи во земјата.


Првата прозивка ја направи новиот тренер, поранешниот репрезентативец и тренер со интернационлано искуство Иван Марковски, а негов асистент е Миле Бочкаровски.
РК Мулти Есенс подготовките ќе ги реализира во Скопје, предвидено е да учествува на меморијалниот турнир „Миле Нешкоски“ во Прилеп, а ќе одигра и неколку контролни натпревари.

Вести

Иван Марковски е нов тренер на РК Мулти Есенс

РК Мулти Есенс ја известува јавноста дека за нов прв тренер на екипата за претстојната сезона е назначен Иван Марковски.
Иван Марковски е поранешен македонски репрезентативец со богато играчко резиме, во кое се запишани настапи за повеќе домашни и странски екипи, меѓу кои се РК Пелистер, РК Металург, РК Вардар, РК Метковиќ, РК Загреб и РК Сарагоса.


Во својата тренерска кариера има водено екипи од Франција, Кина и од Катар, а беше тренер и на македонските тимови ХЈС Работник и РК Металург.
Мастер-коуч лиценца има од 2020 година.
Помошник на Иван Марковски ќе му биде тренерот Миле Бочкаровски.

Вести

РК Алкалоид е победник на турнирот „Марко Божиновски“

Кадетскиот тим на Алкалоид e победник на вториот меморијален турнир „Марко Божиновски“ што се одржува во чест на прерано починатиот македонски ракометар и репрезентативец.
РК Алкалоид победи на турнирот на кој учествуваа екипите на РК Коњух од Босна и Херцеговина и македонските екипи РК Е. Пелистер, РК Бутел Скопје, РК Голден Арт и РК Аеродром. 

РК Алкалоид победи на сите четири одиграни натпревари. Во првото коло беше подобар од РК Коњух со резултат 30:27. Во второто коло го совлада тимот на РК Аеродором со резултат 48:21, а потоа во полуфиналето го елиминираше тимот на РК Бутел Скопје (27:16).

Во финалето, нашиот тим одново се сретна со екипата на Коњух, која пак, во полуфиналето беше подобра од Е. Пелистер (34-28). 
Нашиот тим по втор пат на турнирот беше подобар од екипата на Коњух од БиХ. Конечниот резултат е 26:25, победа извојувана во тежок меч кој имаше и драматична завршница, во која сепак, подобро се снајде нашиот состав. 

Вести

РК АЛКАЛОИД И РК МУЛТИ ЕСЕНС ГИ ДОБИЈА РИВАЛИТЕ ЗА СЛЕДНАТА СЕЗОНА

Увертирата за новата сезона во Суперлигата беше денеска со одржувањето на ждрепката по која 16 екипи учесници беа поделени во две групи, од кои по одигрувањето на есенскиот дел ќе бидат познати и учесниците во плејоф и плејаут. РК Алкалоид заради освоеното второ место во минатото првенство беше во улога на прв носител заедно со РК Е. Пелистер.


Нашиот тим ќе игра во групата „А“, а за противници во групата во есенскиот дел од првенството ги доби екипите на ГРК Тиквеш, ГРК Охрид, РК Е. Пелистер 2, РК Струга, РК Куманово, РК Скопје, РК Аеродром.
Во првото коло ќе гостуваме кај екипата на РК Скопје.

Екипата на РК Мулти Есенс, како нов суперлигаш беше во последниот шешир. РК Мулти Есенс ќе игра во групата „Б“ заедно со екипите на РК Е. Пелистер, РК Вардар 1961, РК Бутел Скопје, РК Тинекс Пролет, РК Голден Арт, РК Прилеп и РК Вардар Неготино.
Во првото коло, РК Мулти Есенс на домашен терен ќе игра против РК Голден Арт.

Новата сезона ќе стартува на почетокот од месец септември, а точниот датум ќе биде објавен наскоро. Според пропозициите, четирите најдобри екипи од двете групи потоа ќе се преселат во плејоф, каде во зависност од пласманот во групата ќе пренесат и бодови. Другите четири екипи ќе играат плејаут за опстанок во најсилната конкуренција.

СУПЕР ЛИГА 2023/2024

ГРУПА „А“: РК Алкалоид, ГРК Тиквеш, ГРК Охрид, РК Е. Пелистер 2, РК Струга, МРК Куманово, РК Скопје, РК Аеродром

1 Коло: РК Скопје – РК Алкалоид, РК Струга – ГРК Охрид, МРК Куманово – РК Аеродром, ГРК Тиквеш – РК Е. Пелистер 2

ГРУПА „Б“: РК Е. Пелистер, РК Вардар 1961, РК Бутел Скопје, РК Тинекс Пролет, РК Голден Арт., РК Прилеп, РК Вардар Неготино, РК Мулти Есенс.

1 Коло: РК Мулти Есенс – РК Голден Арт, РК Т. Пролет – РК Вардар Неготино, РК Прилеп – РК Бутел РК Скопје, РК Вардар 1961 – РК Е. Пелистер