Вести

РК Алкалоид ги доби противниците во ЕХФ Европската Лига

-->

РК Алкалоид денеска беше дел од ждрепката за групната фаза на EHF Европската лига. Нашиот клуб ќе игра во групата F во која противници ќе му бидат екипите на:

Бјерингбро- Силкеборг од Данска
Логроњо Ла Риоха од Шпанија
РК Војводина од Србија

Во EHF Европската лига во групната фаза ќе се натпреваруваат 32 екипи кои се поделени во осум групи со по четири тима. Двете првопласирани од секоја група ќе го продолжат натпреварувањето во Главната рунда.

Натпреварите од групната фаза на EHF Европската лига ќе се играат од 17 октомври до 5 декември. EHF дополнително ќе го објави распоредот на натпреварите.