Вести

Важни три бода за РК Мулти Есенс

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК ПРИЛЕП 34-33 (19-20)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Глигор Ќаев и Спаско Ќаев. Делегат: Васил Чавдаров
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Димевски 9, Костовски 5, Илиески 4, Насевски, Д. Узунчев 8, Петрески, Трајчев 1, Тарчуловски, Трајковски, Иваноски 6, С. Јорданов, Тодески, Т. узунчев, Стојчевиќ 1, Каракалашев
Седмерци: 3/5 Исклучувања: 10 мин.
РК ПРИЛЕП: Ацевски, Кастратовиќ 1, Рајатовски 10, Адамчески, Бикоски 5, Ангелески, Крстески, Велески 1, Бурчески, Лозаноски, Цветаноски 4, Шабановиќ 6, Левани 1, Квастек 5, Трајкоски, Андраде
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 12 мин.

РК Мулти Есенс по голема борба успеа да го совлада тимот на РК Прилеп, минимално 34:33 и ја продолжува борбата за опстанок во најсилната конкуренција.
Давид Димевски и Тодор Узунчев имаа одличен натпревар и постигнаа 17 од вкупно 34 гола за нашиот тим, а важни погодоци во финишот на натпреварот кога се прекрши резултатот постигнаа и Иваноски, Илиески и Трајчев.

Гостите беа во предност во првиот дел од мечот, но кон средината на полувремето, по 10-10, РК Мулти Есенс ја презема иницијативата и поведе со 15-11 и 16-12.


Не издржавме, следеше лош период и РК Прилеп израмни на 17-17, а на одмор се замина со резултат 19-20.
Во второто полувреме, се водеше жестока битка, гол за гол во која РК Прилеп бранеше гол предност сѐ до резултат 27-27, а потоа поведе РК Мулти Есенс. Имавме и водство од 30-27, но израмнија гостите на 31-31. Потоа одново поведовме на 34-32, а овој пат предноста остана до крајот на мечот.

Вести

РК Алкалоид убедлив на дуелот со РК Струга

РК АЛКАЛОИД – РК СТРУГА 35:20 (15-10)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Ненад Николовски и Исмаил Металари. Делегат: Љупчо Јаневски
РК АЛКАЛОИД: Василевски, Петров, Младеновиќ 4, Серафимов 1, Карасманакис 1, Стојковиќ 4, М. Митев 1, Ѓоргиев 2, Галевски 1, Велковски 1, Симоноски 5, Трајкоски, Бинго 4, Д. Митев 7, Савревски 2, Димовски 2
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 6 мин.
РК СТРУГА: Тутенкоски, С. Матески, Мечкароски 2, Савески 2, Маркоски, Кленкоски, Симоноским 6, Пејчиноски, Велјаноски 2, Костоски 2, Ј. Матески 4, Бошњак, Рикановиќ
Седмерци: 0/1 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид запиша нова првенствена победа. Вечерва, во премиерниот меч од 10 коло во суперлигашкиот плејоф, нашиот тим го совлада составот на РК Струга и ја зајакна својата позиција на табелата пред дербито со директниот ривал ГРК Охрид следното коло.
Марко Стојковиќ и Дамјан Митев играа одлично во првото полувреме и постигнаа девет од 13 гола, а РК Алкалоид поведе со пет голови разлика (13-8).


До крајот на полувремето таа разлика се одржа и до крајот на првото полувреме, кое заврши со резултат 15:10. Водството на РК Алкалоид изнесуваше 20-10 во 38 минута и домашниот состав веќе ги имаше обезбедено трите бода. Во продолжението се играше израмнето и со послаб ритам, а РК Алкалоид рутински стигна до конечните 35:20.
Овој натпревар беше одбележан со враќањето на терен на Кристијан Симоноски кој се повреди на турнирот во Струга летоска. Симоноски денеска го одигра првиот меч и беше втор стрелец во екипата со пет постигнати гола.

Вести

РК Алкалоид триумфираше на дербито во Кавадарци

ГРК ТИКВЕШ – РК АЛКАЛОИД 23-28 (14-13)
Сала: „Јасмин“ во Кавадарци. Гледачи: 1000 Судии: Сашо Кркачев и Ѓоко Колевски. Делегат: Драган Начевски

ГРК ТИКВЕШ: Гемаљевиќ, Анастасовски 2, Мијатовиќ 2, Темелковски 1, Велков, Соколов, Стефановиќ 1, Гачевиќ 2, Лазов, Манасков 8, Шулески, Коцев 1, Симиќ 2, Мајиќ, Даневски, Обина 4
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 12 мин.

РК АЛКАЛОИД: Трајкоски, Галевски 1, Петров, Маркоски, Младеновиќ, Серафимов 1, Карасманакис 2, Стојковиќ 5, М. Митев 7, Ѓоргиев 2, Велковски 3, Бинго, Кофиловски, Д. Митев 4, Савревски, Димовски
Седмерци: 4/4 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид со три бода се враќа од дербито во Кавадарци, дуел што имаше круцијално значење во битката за излез на европската сцена следната сезона.
Натпреварот во Кавадарци тргна во знакот на РК Алкалоид. Нашата екипа постигна четири гола во серија, но не ги искористи стартните добри минути и трите одбрани на Трајкоски, па на Тиквеш му дозволи да израмни (6-6). Со нова серија од три гола, нашиот тим замина на 6-9, потоа беше и 9-12, па Тиквеш со серија од 5-1 на паузата го сврти резултатот во своја корист (14-13).


Вториот дел беше вистинска игра на нерви и двата тима се надигруваа. Водството од еден гол претежно го имаше Алкалоид, а на влезот во 40. минута се поведе и со 21-23. Тоа беше знак за тајм-аут на ривалот.
Но потоа следеше период на добра игра на нашиот тим, поведовме со 25-21 и 26-22 и ги згаснавме надежите на домашниот тим за пресврт.

Вести

РК Мулти Есенс без бодови од Неготино

РК ВАРДАР НЕГОТИНО – РК МУЛТИ ЕСЕНС 32-26 (16-13)
Сала: „Кирил и Методиј„ во Неготино. Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски. Делегат: Марјан Начевски
РК ВАРДАР НЕГОТИНО: Ацев, Мицев, Кузев, Орешков 1, Бугариновиќ 12, Митевски 3, Ѓорѓев, Петров 2, Адамовиќ 9, Митиќ 2, Пеовски, Јовановски, М. Јовановски, Трајанов 3
Седмерци: 2/2 Исклучувња: 4 мин.
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Димевски 5, Костовски 2, Илиески 4, Насевски, Д. Узунчев 7, Петрески, Трајчев, Трајковски, Иваноски 3, С. Јорданов, Тодески, Т. Узунчев 3, Стојчевиќ 2, Каракалашев
Седмерци: 3/6 Исклучувања: 4мин.

РК Мулти Есенс не успеа да освои бодови на гостувањето во Неготино, во рамките на деветтото коло од суперлигашкиот Плејаут.
Домашниот Вардар Неготино подобро го отвори натпреварот и воден од Петар Бугариновиќ поведе со 6-2, а потоа благодарение на поголемото искуство, успеваше да го одржи ова водство со мамли осцилации до крајот на првото полувреме кое, пак, заврши со резултат 16-13 за неготинскиот состав.
Гол за гол се играше во второто полувреме во кое на почетокот Мулти Есенс намали еден гол од негативата, но не успеа да направи поголем пресврт, напротив, направи и теххнички грешки и промаши шутеви, па Вардар Неготино пред 50 минута се врати на плус четири (23-19).
Во 55 минута при водство од 26-23 Мулти Есенс промаши пенал, а со тоа замина и последната шанса за да се направи пресврт, Вардар по ова поведе и со 28-23 и го реши победникот.

Вести

РК Алкалоид без бодови се враќа од Охрид

ГРК ОХРИД – АЛКАЛОИД 30-26 (16-9)
Сала: „Билјанини извори“ во Охрид. Гледачи: 2000. Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски. Делегат: Марјан Начевски
ГРК ОХРИД: Ѓорѓески, Ојлески, Мацуока, Јукиќ 1, Стоилевски, Пеледија, Ристевски, Тасески 2, Сафранко 7, Кукоски, Крстевски 1, Шешиќ, Орјоникидѕе 5, Бојаниќ, Цирар 14
Седмерци: 7/8 Исклучувања: 6 мин.
РК АЛКАЛОИД: Галевски, Трајкоски, Џонов 2, Петров, Маркоски 2, Младеновиќ, Серафимов 5, Ѓоргиев 2, Карасманакис, Стојковиќ 3, М. Митев 2, Омерагиќ, Бинго, Д. Митев 7, Савревски 1, Димовски 2
Седмерци: 5/5 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид за прв пат во домашното првенство сезонава не успеа да освои бодови на натпревар и вечерва во Охрид ја прекина низата на победи која во оваа сезона траеше 17 натпревари по ред.
ГРК Охрид во седмото одмерување на силите со РК Алкалоид досега, за прв пат освои бодови и сега на врвот на табелата каде што се кандидатите за шампионскиот пехар и за позициите што водат во Европските купови следната сезона се направи поголема мешаница.

Нашиот тим направи неколку технички грешки и имаше брзоплети акции на почетокот на натпреварот и тоа нѐ доведе во позиција во најголемиот дел од првото полувреме да играме гол за гол и да бркаме минимално водство на домашниот состав, пролетва засилен со уште тројца странски ракометари и бодрен од околу две илјади гледачи.
Неколкупати го израмнувавме резултатот и пропуштивме и можност да преминеме во водство, по што од резултат 10-9 го одигравме можеби најслабиот период досега и противникот со серија од 6-0 стигна до водство од 16-9 на полувреме.


Во вториот дел, влеговме поамбициозно, за помалку од две минути постигнавме три гола во серија, но не продолживме во тој ритам. Промашен шут, досуден седмерец, голманска интервенција… постојано го нарушуваше нашиот ритам на игра и се воспостави рамнотежа во која резултатот се движеше меѓу четири и шест гола разлика, за конечно средбата да заврши со резултат 30-26.

РК Алкалоид сега е на второто место на табелата, а во следното коло одново ќе играме дерби натпревар, но овој пат на домашен терен. Гостин ќе ни биде екипата на РК Вардар 1961

Вести

Важна победа на РК Мулти Есенс

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК Е. ПЕЛИСТЕР 2 32-28 (17:15)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Александар Вукашиновски и Мирко Трајковски. Делегат: Марјан Огњановски
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Димевски 4, Костовски 7, Илиески 7, Насевски, Д. Узунчев 5, Петрески, Трајчев, Омерагиќ, Цветковски, Иваноски 6, Трајковски, Тодески, Т. Узунчев, Јорданов, Стојчевиќ 3
Седмерци: 5/6 Исклучувања: 8 мин.


РК Е. ПЕЛИСТЕР 2: Печурица, Маркоски 4, Мијушковиќ 6, Трпчевски, Младенов, Митревски, Ивановски 3, Димовски, Талевски 1, Димитровски 2, Калајџиески, Пецаковски, Гичев, Белистојаноски 3, Југовски 4, Хаџиќ 5
​Седмерци: 4/5 Исклучувања: 10 мин.

РК Мулти Есенс ја запиша втората плејаут победа, освои многу важни бодови и сега одново се вбројува меѓу сериозните кандидати за опстанок во најсилната конкуренција.
Нашиот млад тим денеска без поголеми резултатски возбудувања го совлада тимот на Е. Пелистер 2, екипа што во пресрет на четвртото коло беше на второто место на табелата.

РК Мулти Есенс одигра одличен меч во кој противничкиот состав водеше само во воведните минути (3-1). Потоа со серија од 5-1 ја преземавме резултатската контрола, поведовме со 6-4, а потоа со уште една серија стигнавме и до комотно водство од 10-6.
РК Мулти Есенс имаше водство од 17-12, но малиот пад во концентрацијата во финишот на првото полувреме го искористија гостинските ракометари и на намалија на 15-17.

Веднаш на почетокот на вториот дел, РК Мулти Есенс ја обнови доминацијата и брзо ја врати разликата од пет гола (23-18), а потоа зголеми и на плус седум гола разлика (27-20). До крајот на натпреварот, нашиот тим без поголеми проблеми ја одржа дистанцата и заработи нови три бода.

РК Мулти Есенс во следното коло е слободен и поради исклучувањето на РК Аеродром и ќе добие три службени бодови.