Вести

РК Алкалоид со четири победи се враќа од Србија

РК Алкалоид ја одработи и последната фаза од подготовките за плејоф-сезоната. Минатата недела екипата беше во Србија, каде што, покрај физички и тренажно, се подготвуваше и тактички, преку одигрување контролни натпревари со екипите од шампионатот на Р Србија.

РК Алаклоид одигра четири контролни натпревари, на кои забележа четири победи, а тренерот Кирил Лазаров имаше можност да ги тестира сите ракометари и да ја темпира нивната форма за претстојните предизвици во домашното првенство.

На првиот контролен натпревар РК Алкалоид беше подобар од есенскиот вицепрвак на Србија, екипата на РК Динамо Панчево (25 : 22); на втората средба ја совлада екипата на РК Лавови (36 : 13); потоа го совлада и РК Црвенка (39 : 23), а на последната контрола беше подобар од тимот на РК УБ (35 : 27).

Со последниот меч, всушност, беше заокружена целата фаза од подготовките, па екипата во продолжение, до почетокот на плејофот, ќе тренира во Скопје.

Плејоф-шампионатот на Македонија е предвидено да започне од 11 февруари, а во првото коло РК Алкалоид како гостин ќе игра против екипата на ГРК Тиквеш во Кавадарци.