Вести

РК АЛКАЛОИД БЕЗ БОДОВИ И ВО ВТОРИОТ ГРАДСКИ ДУЕЛ

РК ВАРДАР 1961 – РК АЛКАЛОИД 24-21 (12-11)
Сала: СЦ „Јане Сандански“ во Скопје. Гледачи: 1.000. Судии: Михајло Илиевски и Методија Илиевски. Делегат: Ацо Николовски.

РК ВАРДАР 1961: Томовски, Гогов, Јагуриновски 2, Аларов, Георгиевски 2, Карапалевски 1, Јасухира 8, Родригез 3, Лазаревски 1, Гојковиќ, Срдановиќ 1, Николиќ 2, Петриќ 3, Ѓукиќ 1, Мело, Мишевски.
Седмерци: 5/5. Исклучувања: 10 мин.

РК АЛКАЛОИД: Галевски, Трајкоски, Џонов 1, Петров, Маркоски, Младеновиќ, Серафимов 3, Карасманакис 1, Стојковиќ, М. Митев 5, Велковски, Симоноски 2, Бинго 2, Д. Митев 5, Савревски, Димовски 2.
Седмерци: 5/6. Исклучувања: 14 мин.

Градското дерби започна со доста добра игра во одбраната на двете страни и мал број на голови. Во воведните минути од првиот дел, нашиот тим имаше предност од два гола, беше 1-3 и 3-5, но потоа Вардар заигра подобро во одбраната и фати приклучок во натпреварот.

Домашниот тим во еден момент ги казни нашите грешки во нападот, па имаше и 10-8 во вториот дел од првото полувреме. Меѓутоа, на пауза замина со еден гол предност затоа што на семафорот стоеше 12-11. Расположен кај противникот беше и голманот Мартин Томовски со пет интервенции, наспроти две на Благојче Трајкоски.

По десет минути во второто полувреме резултатот беше 15-14 за Вардар 1961, а проблем за нашиот тим беше третото исклучување и црвениот картон за Марко Стојковиќ. Разликата од еден гол стоеше и понатаму (18-17, па 19-18), а во константна предност од еден до два гола беше Вардар, поради две исклучувања кај нашиот тим на влезот во последните десет минути. Клучен гол затоа што бодовите отидоа на контото на ривалот беше оној на Јапонецот Јасихура, за 23-20.

Вести

ДОМИНАНТНА ПОБЕДА ВО ДЕРБИТО ЗА ЕВРОПА СО ОХРИД

РК АЛКАЛОИД – ГРК ОХРИД 42-31 (22-14).
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Гледачи: 350. Судии: Сашо Кркачев и Ѓоко Колевски. Делегат: Драган Начевски.

РК АЛКАЛОИД: Трајкоски, Галевски, Џонов 3, Петров, Маркоски 1, Младеновиќ, Серафимов 6, Карасманакис, Стојковиќ 7, М. Митев 7, Велковски 2, Симоноски 3, Бинго 3, Д. Митев 6, Савревски 1, Димовски 3.
Седмерци: 3/3. Исклучувања: 10 мин.

ГРК ОХРИД: Ристевски, Ѓорѓески, Ојлески 3, Матцуока 7, Јукиќ 4, Стоилевски 1, Дрогришки, Пелидија 2, Тасески 2, Рудолф, Кукоски, Крстевски, Шешиќ 1, Орјоникидѕе 5, Бојаниќ 2, Цирар 4.
Седмерци: 6/7. Исклучувања: 4 мин.

Дуелот меѓу двата тима почна израмнето. Резултатот беше близу до 8-7, а потоа РК Алкалоид презеде иницијатива на мечот. Избраниците на Лазаров играа без грешки, а нашиот тим имаше и расположени голмани – Благојче Трајкоски фати шест топки, Иван Галевски одбрани седмерец, за прва поосетна предност од 15-9 во средината на првиот дел.

До финишот на полувремето продолжи ефикасната игра, но РК Охрид цело време ја бркаше нашата позитива. На паузата беше 22-14 за РК Алкалоид, а за одбележување беше одличното прво полувреме на Марко Стојковиќ кој имаше 5/5 учинок, како и неколкуте добри асистенции на Мартин Серафимов за головите.

На стартот на вториот дел Трајкоски продолжи да брани во врвна форма и забележа уште две одбрани, а РК Алкалоид дојде до највисоките 23-14. Додека се играше 43. минута, нашата екипа имаше и плус од десет гола (29-19) и останатиот дел од дуелот во Автокоманда беше само формалност.

Вести

РК АЛКАЛОИД ПРОТИВ РК ВАРДАР 1961 НА Ф4 ВО КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ја изврши ждрепката за завршниот Ф4-турнир од Купот на Македонија на кој се пласира и нашиот РК Алкалоид.

Ждрепката на завршниот настан каде ќе се игра за Куп-пехарот посака во полуфиналната фаза РК Алкалоид да вкрсти со РК Вардар 1961.

Втората полуфинална двојка ја сочинуваат РК Еурофарм Пелистер и ГРК Тиквеш. Победниците од двата натпревари патуваат во финалето.

Завршниот Ф4-турнир во Купот на Македонија ќе се игра во периодот од 16 до 19 мај во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје.
РК Алкалоид полуфиналниот меч со РК Вардар 1961 ќе го игра на 16 мај со почеток од 19:30 часот.

Вести

РУТИНСКИ ТРИУМФ НА РК АЛКАЛОИД НАД РК ПРОЛЕТ 62

РК АЛКАЛОИД – РК ПРОЛЕТ 62 28-23 (15-11)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Гледачи: 280. Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Делегат: Камер Металари.

РК АЛКАЛОИД: Трајкоски, Галевски, Петров, Маркоски 1, Младеновиќ 3, Серафимов 2, Карасманакис, Стојковиќ, М. Митев 3, Ѓоргиев 2, Велковски 1, Бинго 4, Кофиловски, Д. Митев 5, Савревски 3, Димовски 4.
Седмерци: 2/2. Исклучувања: 8 мин.

РК ПРОЛЕТ 62: Тотиќ, Крстески, Пецаковски, Василевски 7, Додевски, Димов, Петковски, Андоновски 9, Петковски, Мајнов, Димковски, Стојановски, Младеновски, Михаљевич, Палевски 3, Арсеновски 4.
Седмерци: 2/3. Исклучувања: 0 мин.

Двете екипи беа израмнети на стартот, а мала криза нашиот тим имаше кога му дозволи на РК Пролет да замине на 8-10, плус остана и без Валентин Карасманакис кој поради старт врз противник доби црвен картон. Сепак, работите си дојдоа на свое место за РК Алкалоид кога се влезе во серија и со пет гола во низа, првпат се замина на плус два (13-10). Во овие моменти одлична беше нашата одбрана, но и Савревски кој диригираше во нападот.

На полувреме резултатот гласеше 15-11, а во прв план во нашата екипа беше Мартин Димовски кој постигна три гола, за предност од 18-13. Во 41. минута од дуелот во „Автокоманда“, избраниците на Кирил Лазаров имаа и највисоки шест гола разлика (21-15), солиден беше и Благојче Трајковски со неколку одбрани, па натпреварот беше полесно да се приведе кон финиш во наша полза. Највисоката позитива која РК Алкалоид ја имаше на натпреварот беше осум гола разлика.

За РК Алкалоид ова беше петта победа во плејофот. Во следната, деветта рунда, нашата екипа игра дуел на гости со ГРК Тиквеш.

Вести

БЕЗ БОДОВИ ВО ДЕРБИТО НА КОЛОТО

РК АЛКАЛОИД – РК Е. ПЕЛИСТЕР 25-35 (12-16)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Гледачи: 1000. Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Делегат: Марјан Начевски.

РК АЛКАЛОИД: Галевски 1, Трајкоски, Џонов 3, Петров 1, Маркоски, Младеновиќ 2, Серафимов 5, Карасманакис 2, М. Митев 1, Ѓоргиев, Велковски 4, Бинго, Кофиловски, Д. Митев 6, Савревски, Димовски
Седмерци: 6/7 . Исклучувања: 6 мин.

РК Е. ПЕЛИСТЕР: Лесјак, Гедбане, Манасков 3, Цехте 12, Кузманоски, Тајник 3, Борзаш 3, Танкоски, Радивојевиќ 6, Кузмановски 4, Петровиќ, Пе. Атанасијевиќ, Ѓорговски, Васиљев, Пешевски 4, Па. Атанасијевиќ
Седмерци: 3/3. Исклучувања: 14 мин.

РК Алкалоид добро тргна пред домашната публика и му парираше на противникот. Се играше гол за гол во воведните петнаесетина минути, а играта беше брза и ефикасна и на двете страни. Беше изедначено до 7-7, а потоа неколку промашувања на нашиот тим дозволија ривалот од Битола да се одлепи на 7-11 со четири гола во серија.

Таа позитива од четири гола Пелистер ја задржа и до полувремето (12-16), а на стартот на второто полувреме РК Алкалоид делуваше поразиграно, се врати од шокот и се доближи на негатива од два гола (17-19). Сепак, една погодена статива и одбрана на противничкиот голман Лесјак на гостинот му донесоа од 18-20, враќање на плусот од претходно – 18-22.

Во последните петнаесет минути од мечот, ривалот од Битола ја одбрани предноста во „Автокоманда“ и ги освои бодовите и покрај напорите на нашиот тим да се влезе пак во егал во натпреварот. Во следното коло РК Алкалоид го чека нов домашен натпревар, овој пат против РК Пролет 62.

Вести

РК МУЛТИ ЕСЕНС ЗА ЕДЕН ГОЛ ПОКРАТОК ВО КУМАНОВО

МРК КУМАНОВО – РК МУЛТИ ЕСЕНС 29-28 (14-12)
Сала: „Перо Наков“ во Куманово. Гледачи: 200. Судии: Виктор Андонов и Стојанче Јовановски. Делегат: Душко Камишевски.

МРК КУМАНОВО: Димитријевски, Кимевски, Радојиќиќ 2, Димитров 1, Костов 10, Цветковски, Бошковски, Тасевски, Миладиновски 1, Благојевиќ 2, Гамзардија 4, Радичевиќ 2, Симоноски 1, Атанасовски 5, Михајловски, Стевовиќ 1.
Седмерци: 6/6. Исклучувања: 6 мин.

РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Трајковски, Димевски 4, Костовски 4, Илиевски 2, Насевски, Узунчев 5, Петрески, Трајчев 1, Иваноски 5, Тодески, Узунчев 1, Јорданов 4, Стојчевиќ 2, Каракалашев.
Седмерци: 3/3. Исклучувања: 10 мин.

Екипата на РК Мулти Есенс во рамки на седмото коло од плејаутот во Суперлигата гостуваше кај МРК Куманово и натпреварот заврши со триумф на домашната екипа со 29-28 (14-12).

Мечот во Куманово беше изедначен во првото полувреме. Двете екипи беа во егал, а во неколку наврати нашиот тим имаше плус од еден гол. Првпат еден колектив се одлепи на два гола пред финишот на првиот дел, кога МРК Куманово од 12-12 постигна два гола во серија, а РК Мулти Есенс остана три минути без постигнат погодок, за 14-12 на паузата.

По петнаесет минути игра од вториот дел, МРК Куманово имаше и 21-16, што беше највисок плус на натпреварот. Сепак, нашиот тим не се предаде во ниту еден момент, со храбра и фокусирана игра израмни на 22-22 и се влезе во неизвесна завршница која на крајот му припадна на домаќинот за еден гол (29-28).

Во следното коло од македонскиот шампионат нашиот тим ќе му биде домаќин на РК Голден Арт.