Младина / Младинска екипа – РК Алкалоид 2023/24

Младинска екипа – РК Алкалоид 2023/24

РК Алкалоид оваа сезона 2023/2024 ќе се натпреварува во Младинското првенство на Македонија. Овој шампионат се игра со ракометари од генерацијата 2004 и помлади.
Системот на натпреварување во оваа конкуренција оваа сезона е променет. Во првенството се пријавени 13 екипи. Тие ќе играат во двокружен систем и вкупниот победник ќе биде прогласен за државен младински првак.

Играчи

1. Бобан Поповски 2. Матеј Новаковски 3. Максим Гарбески 4. Матеј Тевдовски 5. Благоја Зафировски 6. Филип Николовски 7. Христијан Гурмешевиќ 8. Петар Илиевски 9. Андреј Секуловски 10. Тодор Пецаноски 11. Марин Крстевски 12. Даријан Ѓокески 13. Ѓорѓи Николовски 14. Виктор Панчевски 15. Тома Серафимовски Борозан 16. Томислав Стаменков 17. Борјан Јосифовски 18. Трајче Костов 19. Андреј Јанев 20. Александар Петковски 21. Иван Галевски 22. Дамјан Митев

Стручен штаб/тренери

Љубомир Савевски

Прв тренер

Резултати

ПЕКИПАНПРИДГПГГРБ
1РК Мулти Есенс23230085860924969
2РК Пролет 6224192382567714859
3РК Младост 197724183378966912057
4РК Голден Арт КЛ724143779569010545
5РК Алкалоид22131869156612540
6РК Бутел Скопје2312110773772137
7РК Еурофарм Пелистер 22411013718709933
8ГРК Охрид2210210617612532
9РК Прилеп247215725822-9723
10РК Овче Поле247017685789-10421
11ГРК Тиквеш 2014247017720858-13820
12РК Еурофарм Пелистер243021615842-2279
13РК Вардар 1961242022593789-1966
Апр 22, 2024
РК ПРИЛЕП
RK Prolet
26
27
RK Prolet
РК АЛКАЛОИД
Апр 13, 2024
РК АЛКАЛОИД
RK Prolet
37
17
RK Prolet
ГРК ОВЧЕ ПОЛЕ
Апр 4, 2024
РК МУЛТИ ЕСЕНС
RK Prolet
38
37
RK Prolet
РК АЛКАЛОИД
Март 28, 2024
РК АЛКАЛОИД
RK Prolet
29
29
RK Prolet
РК МЛАДОСТ БОГДАНЦИ
Март 9, 2024
РК АЛКАЛОИД
RK Prolet
36
16
RK Prolet
РК Е. ПЕЛИСТЕР 2
Фев 29, 2024
РК ПРОЛЕТ 62
RK Prolet
27
23
RK Prolet
РК ПРОЛЕТ 62
Фев 25, 2024
РК АЛКАЛОИД
RK Prolet
38
19
RK Prolet
РК ВАРДАР 1961

Поврзани Новости

Успешен старт на младинските екипи

Викендов почна новата сезона во Младинската лига на Македонија која се игра во изменет систем. Оваа сезона во Младинската лига...

Кадeтите на РК Алкалоид вицешампиони на „Зимскиот куп“

Зимската пауза е завршена. Сите екипи под закрилата на РК Алкалоид се во тренажен процес, а нашиот кадетски тим во...

РК Алкалоид ги промовираше базата, дресот и химната

Денеска, 24.12.2022, на голем настан, заедно со нашите ракометари, пријатели, навивачи и поддржувачи, пред јавноста и пред медиумите го промовиравме...

24.12.2022 Read more

Со вложување во најмладите итаме кон реализација на нашите цели

Особено задоволство ни претставува кога можеме да ги поддржиме нашите најмлади во нивните обиди да живеат и да растат здраво...

01.12.2022 Read more

Градиме иднина. РК Алкалоид ја зголеми базата на играчи во младинските категории

По успешната прва сезона во системот на натпреварување на Ракометната федерација на Македонија, РК Алкалоид продолжи да се усовршува и...

РК Алкалоид е младински шампион на Македонија!

Младинската екипа на РК Алкалоид е новиот државен шампион на Македонија! Нашиот тим учествуваше на Ф4-турнирот што се одржа во...

05/6/2022 Read more