Вести

РК Алкалоид е младински шампион на Македонија!

-->

Младинската екипа на РК Алкалоид е новиот државен шампион на Македонија! Нашиот тим учествуваше на Ф4-турнирот што се одржа во Салата „Антон Димитров“ во Скопје. 
Во полуфиналето на Ф4 игравме против екипата на РК Прилеп и запишавме победа од 27 : 23. На другиот полуфинален меч РК Бутел Скопје го совлада тимот на РК Еурофарм Пелистер 2 (28 : 24).

Во финалето на турнирот нашиот тим, по голема борба и на меч со драматична завршница, беше подобар од РК Бутел Скопје и славеше победа од 23 : 22 (12 : 10), со што својата прва сезона ја круниса со шампионски пехар.

Нашиот младински тим победи на сите натпревари во шампионатот. Во групната фаза од натпреварувањето, во конкуренција на екипите на РК Вардар 1961, РК Пролет и на РК Скопје 2020, запишавме шест победи на исто толку одиграни натпревари.