Младина / Пионерска екипа – РК Алкалоид 2023/24

Пионерска екипа – РК Алкалоид 2023/24

РК Алкалоид ќе се натпреварува во шампионатот на Македонија во конкуренцијата на пионери. Тоа е шампионат за ракометари родени 2008 година и помлади. РК Алкалоид ќе се натпреварува во групата „Б“ заедно со екипите на РК Е. Пелистер, РК Прилеп, РК Скопје 2020, ЗРК Голден Арт, РК Илинден Вардар, РК Младост Јуниори, ГРК Тиквеш 2014 и РК Вардар Неготино.

Играчи

1. Ѓорѓи Николовски 2. Борјан Јосифовски 3. Јован Јанковски 4. Ангел Димитријоски 5. Давид Костовски 6. Филип Петрески 7. Дамјан Боговски 8. Трајче Костов 9. Лео Андовски 10. Михаил Димовски 11. Огнен Павловски 12. Максим Гарбески 13. Дарио Блажевски 14. Ѓорѓи Лешникоски 15. Христијан Ангеловски 16. Леонид Трпков 17. Богдан Серафимовски Борозан 18. Марко Котески 19. Дамјан Лалов 20. Андреј Петрески 21. Марио Здравковски 22. Бобан Поповски 23. Горјан Николовски 24. Борјан Јовановски

Стручен Штаб/Тренери

Резултати

ПЕКИПАНПРИДГПГГРБ
1РК Алкалоид16150142620721945
2РК Еурофарм Пелистер16150142720122645
3РК Прилеп1610153012782331
4РК Скопје 20201610063443162830
5ГРК Тиквеш 2014169163372934428
6РК Младост Јуниори165011253301-4815
7РК Илинден Вардар165011223321-9815
8РК Вардар Неготино161015271439-1683
9ЗРК Голден Арт Аеродром161015181406-2253

Поврзани Новости

РК Алкалоид е пионерски шампион на Македонија!

Втор пехар од младинските шампионати доаѓа во витрините на нашиот клуб сезонава. РК Алкалоид е новиот шампион во пионерска конкуренција....

Нашите пионери во битка за шампионски пехар

РК Алкалоид и оваа сезона ќе ја потврди главната улога што ја игра во развојот на македонскиот младински ракомет. Со...

Пионерите на РК Алкалоид учествуваа на турнир во Унгарија

Пионерската екипа на РК Алкалоид, ракометари од генерацијата 2008 и помлади настапи на турнирот на Ракометната академија на РК ПИК...

Кадeтите на РК Алкалоид вицешампиони на „Зимскиот куп“

Зимската пауза е завршена. Сите екипи под закрилата на РК Алкалоид се во тренажен процес, а нашиот кадетски тим во...

РК Алкалоид ги промовираше базата, дресот и химната

Денеска, 24.12.2022, на голем настан, заедно со нашите ракометари, пријатели, навивачи и поддржувачи, пред јавноста и пред медиумите го промовиравме...

24.12.2022 Read more

Со вложување во најмладите итаме кон реализација на нашите цели

Особено задоволство ни претставува кога можеме да ги поддржиме нашите најмлади во нивните обиди да живеат и да растат здраво...

01.12.2022 Read more

Градиме иднина. РК Алкалоид ја зголеми базата на играчи во младинските категории

По успешната прва сезона во системот на натпреварување на Ракометната федерација на Македонија, РК Алкалоид продолжи да се усовршува и...

Нашиот пионерски тим освои злато на меѓународниот турнир во Нант

Нашиот пионерски тим освои злато на меѓународниот турнир што се одржа во Нант, Франција!Нашите надежи денеска во полуфиналето го совладаа...

28/8/2022 Read more

РК Алкалоид У16 на турнир во Франција

Во согласност со определбите на нашиот клуб на своите играчи, вклучително и на најмладите, да им обезбеди врвни услови за...

Пионерите стигнаа до четврт-финале

Пионерската екипа на РК Алкалоид во својата прва сезона од натпреварувањето победи на сите осум натпревари во групната фаза на...

19/5/2022 Read more