Вести

Пионерите на РК Алкалоид учествуваа на турнир во Унгарија

-->

Пионерската екипа на РК Алкалоид, ракометари од генерацијата 2008 и помлади настапи на турнирот на Ракометната академија на РК ПИК Сегед на кој учествуваа шест екипи од пет држави. Екипите беа поделени во две групи со по три тима по што се играа полуфинални и натпревари за пласман.

Нашиот тим стартуваше одлично и во во првото коло го совлада домаќинот РК Пик Сегед. За нас клучен момент беше што само три часа подоцна игравме и втор натпревар, со ППД Загреб. На овој меч нашиот тим не успеа да победи, иако на полувреме имаше водство од два гола.

По комплетирањето на сите натпревари трите тима имаа по една победа и еден пораз и за конечен пласман во групата решаваше вкупната гол разлика. Нашиот тим играше два натпревари за пласман за петтото место со екипата на РК Војводина.
РК Алкалоид победи и на двата натпревари (33-23 и 27-19) и го освои петтото место.

„Учеството на вакви турнири е многу важно. Децата учат многу, добиваме непроценливо искуство, самодоверба, решителност. Самите играчи увидоа дека можат да се носат со нивните врсници од многу ракометни клубови.
Браво за сите.
Браво за момците, браво за поддршката како клуб ја давате да се градиме сите како тим.
На вистинскиот колосек сме , а за тоа имаме потврда и признание од сите учесници на турнирот и од самиот домаќин“, изјави тренерот на нашиот тим Влатко Котески.