Вести

ВТОРА ПОБЕДА ЗА РК МУЛТИ ЕСЕНС

-->

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК ВАРДАР НЕГОТИНО 30-27 (15-14)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски. Делегат: Илија Цветковски
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Димевски 2, Костовски 4, Илиески 9, Петковски, Д. Узунчев, Петрески, Трајчев, Омерагиќ 2, Василевски, Тодески 3, Т. Узунчев, Димовски 5, Трајковски, Јорданов 2, Карасманакис 3
Седмерци: 3/3 Исклучувања: 6 мин.
РК ВАРДАР НЕГОТИНО: Куев, Кузманов 3, Кериќ 3, Орешков 3, Митевски 2, Мицев 2, Ѓорѓев 2, Петров 1, Адамовиќ 6, Ицев, Михајловиќ 3, Пеовски 2, Јовановски, Миниќ
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 8 мин.

Екипата на РК Мулти Есенс, денеска ја запиша својата втора суперлигашка победа. Нашите млади ракометари беа подобри од тимот на РК Вардар Неготино (30-27) и стигнаа до бројката од шест освоени бодови.
Натпреварот беше резултатски израмнет во текот на целото прво полувреме. РК Мулти Есенс поведе со 2-1, потоа гостите имаа минимална предност или беше нерешено (5-5, 6-6), па одново се менуваа во водство екипите сѐ до полувремето кое заврши со минимална предност на нашиот тим (15-14).


РК Мулти Есенс беше подобриот противник во второто полувреме и брзо дојде до повисока предност (19-16, 20-17), а клучниот период беше во втората половина на полувремето кога од водство 24-22, зголемивме на 27-22. Тие пет гола залиха беа доволни за на крајот да запишеме победа од 30-27.
​Божидар Илиески со девет постигнати гола беше лидерот во играта и најдобриот стрелец во тимот, следен од Мартин Димовски со пет и Михајло Костовски со четири постигнати погодоци.