Вести

ВИСОКА ПОБЕДА И ЧЕКОР ПОБЛИСКУ ДО ЦЕЛТА ЗА РК МУЛТИ ЕСЕНС

-->

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК АСТРАИОН 52-25 (24-9)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски. Делегат: Мамер Реџепи
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Штаковски, Ерманоски, Димевски 6, Грујевски 4, Димитриевски 6, Д. Узунчев 5, Омерагиќ 2, Алексовски 3, Велков 1, Т. Узунчев 4, Јорданов 1, Карасманакис 7, Ниновски 6, Костовски 3, Георгиевски 3, Трајчев 1
Седмерци. 3/4 Исклучувања: 8 мин.


РК АСТРАИОН: Наумов, Георгиев 2, Ефтимов 1, Наков 9, К. Катранџиев 1, Котевски 1, Перовановиќ, В. Стојанов, М. Стојанов 1, Пандец 1, Гогов, Д. Катранџиев 3, Ангелов
Седмерци: 3/3 Исклучувања: 8 мин.

РК Мулти Есенс запиша уште една убедлива победа и дојде на чекор од остварување на амбициите, пласман во повисок ранг на натпреварување.
РК Мулти Есенс во заостанатиот натпревар од 14 коло, на домашен терен ја совлада екипата на РК Астраион со високи 27 гола разлика (52-25). Ова беше 14 плејоф победа за нашиот тим, од 14 одиграни натпревари.

Нашиот тим беше убедлив од првиот до последниот момент на натпреварот. Поведовме со 8-2, 13-4 и предноста до полувреме ја зголемивме на 24-9.
Во вториот дел се играше во речиси ист ритам, а РК Мулти Есенс речиси ја удвои предноста од првиот дел.
Во следното коло, во „Автокоманда“ ќе играме против екипата на Металург РА.