Вести

Важна победа на РК Мулти Есенс

-->

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК Е. ПЕЛИСТЕР 2 32-28 (17:15)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Александар Вукашиновски и Мирко Трајковски. Делегат: Марјан Огњановски
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Димевски 4, Костовски 7, Илиески 7, Насевски, Д. Узунчев 5, Петрески, Трајчев, Омерагиќ, Цветковски, Иваноски 6, Трајковски, Тодески, Т. Узунчев, Јорданов, Стојчевиќ 3
Седмерци: 5/6 Исклучувања: 8 мин.


РК Е. ПЕЛИСТЕР 2: Печурица, Маркоски 4, Мијушковиќ 6, Трпчевски, Младенов, Митревски, Ивановски 3, Димовски, Талевски 1, Димитровски 2, Калајџиески, Пецаковски, Гичев, Белистојаноски 3, Југовски 4, Хаџиќ 5
​Седмерци: 4/5 Исклучувања: 10 мин.

РК Мулти Есенс ја запиша втората плејаут победа, освои многу важни бодови и сега одново се вбројува меѓу сериозните кандидати за опстанок во најсилната конкуренција.
Нашиот млад тим денеска без поголеми резултатски возбудувања го совлада тимот на Е. Пелистер 2, екипа што во пресрет на четвртото коло беше на второто место на табелата.

РК Мулти Есенс одигра одличен меч во кој противничкиот состав водеше само во воведните минути (3-1). Потоа со серија од 5-1 ја преземавме резултатската контрола, поведовме со 6-4, а потоа со уште една серија стигнавме и до комотно водство од 10-6.
РК Мулти Есенс имаше водство од 17-12, но малиот пад во концентрацијата во финишот на првото полувреме го искористија гостинските ракометари и на намалија на 15-17.

Веднаш на почетокот на вториот дел, РК Мулти Есенс ја обнови доминацијата и брзо ја врати разликата од пет гола (23-18), а потоа зголеми и на плус седум гола разлика (27-20). До крајот на натпреварот, нашиот тим без поголеми проблеми ја одржа дистанцата и заработи нови три бода.

РК Мулти Есенс во следното коло е слободен и поради исклучувањето на РК Аеродром и ќе добие три службени бодови.