Вести

Секунди го делеа РК Мулти Есенс од бод против Т. Пролет

-->

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК ПРОЛЕТ 62 31-32 (17-16)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски. Контролор: Игор Огненов
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Димевски 6, Костовски, Илиески 5, Д. Узунчев 3, Петрески, Трајчев, Трајковски, Василевски, Т. Узунчев, Димовски 7, Јорданов 6, Карасманакис 3
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 8 мин.
РК ПРОЛЕТ 62: Петковски, Јовановски, Крстески, Пецаковски, Василевски 3, Кочаров, Димов, Андоноски 5, Мајнов 6, Димковски 1, Стојановски 1, Јачев, Михаљевиќ, Палевски 5, Арсеновски 8
Седмерци: 4/5 Исклучувања: 6 мин.

РК Пролет беше посреќниот тим вечерва во Автокоманда и успеа со звукот на сирената да ги освои трите бода од дуелот со РК Мулти Есенс.
Гостинскиот состав важеше за фаворит, но нашиот млад тим одигра одличен натпревар и не само што не беше во подредена улога, туку во финишот на мечот имаше и водство и реална шанса да освои не само бод, туку комплетните три.

Гостите водеа во првиот дел, имаа стартни 5-2, но РК Мулти Есенс израмни на 8-8 потоа го презема водството и на полувреме имаше гол предност (17-16).
Во вториот дел гостите одново имаа гол до два предност, но постојано беше блиску и притискаше нашиот тим.


Конечно, по резултат 25-25, во водство премина РК Мулти Есенс. Имавме водство од 27-26, 29-28, а потоа во финишот РК Мулти Есенс напаѓаше за израмнување.
По последните 10 секунди, со гол од цепелин РК Мулти Есенс израмни на 31-31, но напаѓаше без голман поради исклучен играч.
Замената не се изврши доволно брзо за голманот да стигне во својот простор и РК Пролет со шут од центарот на игралиштето на празна мрежа успеа да погоди и победи.