Вести

РК МУЛТИ ЕСЕНС ЗАГУБИ ОД РК БУТЕЛ СКОПЈЕ

-->

РК БУТЕЛ СКОПЈЕ – РК МУЛТИ ЕСЕНС 31-23 (16-10)

Сала: „Јане Сандански“ во Скопје. Судии: Ѓоко Колевски и Сашо Кркачев. Контролор: Марјан Начевски
РК БУТЕЛ СКОПЈЕ: Блажевски, Андревски 1, Пејковски 2, Стојановск 2, Ѓеоргиевски 2, Николов 4, Крстевски 1, Иваниќ 5, Стојаноски, Спасовски 6, Георгиев, Јефтиќ 5, Василевски, Михајловиќ 2, Цветковски, Давитковски 1
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 6 мин.

РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ермоноски, Димевски 2, Костовски 1, Илиески 5, Д. Узунчев 2, Петрески 1, Трајчев, Трајковски, Василевски 1, Тодески, Т. Узунчев 3, Димовски 1, Трајковски, Јорданов 5, Карасманакис 2
Седмерци: 2/2 Исклучувања: /

РК Мулти Есенс не успеа да направи подвиг против поискусната и повозрасната екипа на РК Бутел Скопје во 10. коло од машката Суперлига.
Вечерва на гостувањето во „Јане Сандански“, младите ракометари на РК Мулти Есенс одигра 23-31 и бодовите останаа за РК Бутел Скопје.

Победникот на натпреварот беше решен кон средината на првиот дел, кога по водството на РК Мулти Есенс од 5-3, домашните влегоа во добар ритам и направија серија од 7-0. Со тоа поведоа со 10-5 и потоа до полувреме ја зголемија разликата за уште еден гол, на па одмор се замина со резултат 16-10.
Во второто полувреме се играше резултатски израмнето со тоа што предноста што ја имаше домашниот состав се движеше во безбедната зона меѓу пет и седум гола разлика (19-14, 22-27, 25-18…).
Во финишот се играше побрзо, со убава транзиција, но и со многу нереализирани шанси од двете страни и мечот заврши 31-23.