Вести

РК Мулти Есенс со победа над Кокс стартуваше во Прилеп

-->

РК МУЛТИ ЕСЕНС – КОКС 29-26 (16-14)
Сала: „Р. Р Ричко“ во Прилеп. Судии: Михајло Илиевски и Методија Илиевски. Делегат: Саше Јанкуловски.
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Василевски, Димевски 1, Костовски 6, Илиески, Петковски, Петревски, Трајчев, Омерагиќ, Георгиевски, Тодески 3, Т. Узунчев, Димовски 8, Трајковски, Карасманакис 8, Јорданов 1
Седмерци: 4/6 Исклучувања: 10 мин.

КОКС: Шицко, Урло, Сантош 3, Фекете 5, Халман 1, Горичанец 1, Шпиљак 2, Герго 1, Локмачук 3, Ненита, Башариќ, Ропе 1, Матила 1, Дуда 5
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 8 мин.

РК Мулти Есенс одигра одличен натпревар во првото коло од меморијалниот турнир во Прилеп и го совлада вицепрвакот на Финска, екипата на Кокс со резултат 29:26.
Нашиот млад тим го диктираше резултатот во текот на целиот натпревар. Во првиот дел имавме предност од 7:6, 9:7, 13:10, а на полувреме беше 16:14.
Клучната разлика нашиот тим ја направи во последните 15 минути од мечот, откако поведе со 23-19. До крајот на мечот постојано водеше со разлика до четири гола.
Мартин Димовски и Валентин Карасманакис со по осум гола беа најефикасни во нашиот тим, додека Михајло Костовски беше стрелец на шест погодоци.
Утре, во рамките на второто коло со почеток од 13:00 часот, РК Мулти Есенс ќе игра против екипата на РК Е. Пелистер 2