Вести

РК Мулти Есенс победи и во Гостивар

-->

РК ЈЕХОНА – РК МУЛТИ ЕСЕНС  29-33 (19-17)


Спортска сала во Гостивар. Судии: Огњановски и Савиќ. Делегат: Зипевски
РК Јехона: Павлоски, Димитриески 1,  Николоски 1, Живкоски 1,  Груевски, Михајловски, Селмани 2, Матески 1, Тасески 10, Стојкоски 1, Салиу, Илиески 6, Селмани 1, Марковиќ 5, Серафмовски, Стојаноски
Седмерци: 1/1 Исклучувања: 10


РК Мулти Есенс: Штаковски, Груевски 1, Д. Узунчев 3, Тричковски 1, Омерагиќ, Алексовски, Ерманоски, Младеновски 2, Т. Узунчев 6, Митев 3, Проданов 3, Канг 1, Карасманакис 1, Ниновски, Костовски 9, Георгиевски
Седмерци: 6/9 Исклучувања: 2 мин. 

РК Мулти Есенс го задржа максималниот ефект во Првата лига. Вечерва во Гостивар, на дуелот со РК Јехона, РК Мулти Есенс запиша нова победа (33-29).
Натпреварот беше решен во првите десетина минути во кои РК Мулти Есенс играше фуриозно и поведе со 9-1. 


Разликата потоа рутински ја одржа до 17-10 на полувреме, а и во вториот дел водството не беше доведено во прашање.
Меѓу шест и девет гола беше предноста на лидерот на табелата, но во финишот домашната екипа успеа да намали на минус три (26-29) и за момент да се понадева на комплетен пресврт.
Но, РК Мулти Есенс веднаш зголеми на 30-26 и 31-27, до крајот имаше само уште три минунти за конечно натпреварот да заврши со резултат 33-29.