Вести

РК Мулти Есенс не успеа да го изненади фаворитот

-->

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК Е. ПЕЛИСТЕР 26-36 (13-17)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Рубин Седлоски и Горан Ангелески. Контролор: Ацо Николовски
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ермоноски, Димевски 5, Костовски, Илиески 3, Петковски, Д. Узунчев 2, Трајчев, Омерагиќ 2, Иваноски, Василевски, Тодески, Т. Узунчев 5, Димовски 4, Јорданов, Карасманакис 5
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 8 мин.
РК Е. ПЕЛИСТЕР: Гедбан, Кизиќ, Цехте 2, Кузманоски 2, Тајник, Борзаш, Танкоски 2, Костески 6, Нилсен 2, Вилсон, Петровиќ 11, Петар Атанасијевиќ 1, Ѓорговски 3, Пешевски 2, Павле Атанасијевиќ 4, Стевановиќ 1
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 6 мин.

Еден од фаворитите во групата, екипата на РК Е. Пелистер денеска беше поуспешна од РК Мулти Есенс и со победа од 36-26 ги освои бодовите од првенствениот дуел што се играше во „Автокоманда“.
Нашиот млад тим послабо го отвори натпреварот и мошне брзо се најде во резултатска негатива (1-4, 3-9), по што се играше резултатски израмнето, а до крајот на полувремето РК Мулти Есенс успеа да намали два гола од негативата и на пауза се замина со резултат 13-17.


Во сличен ритам се одигра и второто полувреме. Гостинскиот состав стигна до двоцифрена разлика и околу таа бројка се водеше битката до крајот на натпреварот. Конечно, средбата заврши со резултат 26-36.
Давид Димевски, Тодор Узунчев и Валентин Карасманакис со по пет постигнати гола беа најефикасните играчи во нашиот тим.

​Сега следи репрезентативната пауза, а во следното коло што ќе се игра во втората недела од ноември РК Мулти Есенс ќе гостува кај тимот на РК Бутел Скопје.