Вести

РК Мулти Есенс направи голем чекор кон Суперлигата

-->

РК ДРАЧЕВО – РК МУЛТИ ЕСЕНС 31-34 (15-15)
Сала: „Круме Кепески“ во Скопје. Судии: Александар Вукашиновски и Мирко Трајковски. Делегат: Цане Куртовиќ


РК ДРАЧЕВО: Христов, Дабевски 4, Ристовски, Димовски 2, Божинов, Димов 2, Стојанов 4, Петковски 5, Стојановски, Ангеловски, Андовски, Анѓелковски 4, Бадаревски, Вељаноски, Дука 10
Седмерци: 1/1 Исклучувања: 10 мин.


РК МУЛТИ ЕСЕНС: Штаковски, Димевски 7, Грујевски, Димитриевски 1, Д. Узунчев 12, Тричковски 5, Омерагиќ 1, Велков, Ерманоски, Младеновски, Т. Узунчев, Јорданов 3, Карасманакис 2, Костовски 3, Георгиевски
Седмерци: 8/10 Исклучувања: 12 мин.

РК Мулти Есенс направи голем чекор напред кон пласманот во Супер лигата. Откако во минатото коло славеше победа над РК Аеродром, вечерва го совлада и вториот ривал во трката за првите две места – РК Драчево.

РК Мулти Есенс забележа победа од 34-31 на гостински терен по 13 комплетирани кола има 13 победи. Со вкупно 39 освоени бодови, РК Мулти Есенс има предност од 11 бода пред споментите ривали на пет кола до крајот на сезоната.

Вечерва, домашниот состав тргаа силовито и беше во водство во текот на целото прво полувреме, на моменти и со шест гола разлика (13-7).
Нашиот тим покажа карактер и не потклекна, туку го засилуваше ритамот и влезе во серија од 5-0 со која намали на 12-13 и му направи притисок на домашниот состав.
На полувреме се замина со нерешени 15-15, а веднаш на стартот на вториот дел, момците предводени од Бранко Ангеловски беа растрчани и видно посвежи од противничкиот тим.


Со два гола на почетокот на вториот дел, нашиот тим премина во водство од 17-15, а потоа го зголемуваше притисокот и стигна и до водство од 26-20, 27-21…
Домашниот тим имаше обид да се врати резултатски во игра, на пет минути до крајот намали на минус два гола разлика, но РК Мулти Есенс ја зачува ладнокрвноста и не дозволи резултатска драма.