Вести

РК Мулти Есенс и РК Аеродром ги поделија бодовите од дербито

-->

РК АЕРОДРОМ – РК МУЛТИ ЕСЕНС 27-27 (14-17)

Екипата на РК Мулти Есенс во претпоследното коло од шампионатот одигра нерешено 27-27 со екипата на РК Аеродром на меч што беше дерби на колото, воопшто и во овој дел од првенството.
Нашиот тим пред две кола го подигна шампионскиот пехар и го верификуваше пласманот во повисокиот ранг, а на натпреварот со Аеродром играше за задржување на низата на победи.


РК Мулти Есенс го контролираше резултатот во текот на целиот натпревар, во второто полувреме водеше и со четири гола разлика (21-17, 22-18), но во финишот, домашните успеаја да израмнат. Последниот напад беше за нашиот тим, но домашните се одбранија со истекот на времето.
РК Мулти Есенс и натаму е единствениот клуб во прволигашката конкуренција без пораз, сега со нов скор од 16 победи и еден нерешен резултат.
До крајот на првенството, нашиот клуб ќе одигра само уште еден меч, со третопласираниот тим на РК Драчево на домашен терен во „Автокоманда“.