Вести

РК Мулти Есенс го подобри сопствениот рекорд

-->

РК ТЕКСТИЛЕЦ – РК МУЛТИ ЕСЕНС 27-43 (12-22)
Сала: ОУ „Тошо Арсов“ во Штип. Судии: Дамјан Савиќ и Марко Огњеновски. Контролор: Љупчо Јаневски

РК ТEКСТИЛЕЦ: Јовановски 2, Јованов 4, Петров 11, Зафировски, Ристoв 4, Димитриев 2, Митрев, Џинес 1, Величков, Савев, Илиев 3, Миланов, Думалоски
Седмерци: 3/5 Исклучувања: 6 мин.

РК МУЛТИ ЕСЕНС: Штаковски, Ерманоски, Димевски 2, Димитриевски 4, Д. Узунчев 2, Тричковски 7, Омерагиќ 9, Младеновски 5, Т. Узунчев 2, Јорданов 4, Карасманакис 3, Ниновски 3, Костовски, Георгиевски 1, Трајчев 1, Иванов
Седмерци: 3/5 Исклучувања: 14 мин.

РК Мулти Есенс ја продолжи својата победничка низа на гостувањето во Штип. По вечерашната победа над РК Текстилец (43-27), таа низа изнесува 15 победи од 15 одиграни натпревари. До крајот на првиот дел од шампионатот, останува уште едно коло во кое РК Мулти Есенс на домашен терен ќе игра против екипата на РК Јехона.

РК Мулти Есенс немаше поголеми проблеми против борбениот штипски состав. Победникот беше решен уште во првиот дел, кога нашиот тим влезе во добар ритам и серија и водството од 8-5 го претвори во водство од 15-6, пред домашниот да го постигне својот седми погодок.

На полувреме разликата беше 10 гола (22-12), а во продолжението на натпреварот и покрај ротациите во составот, комплетно доминираше нашиот состав. Запиша победа од 43-27 и стигна до бројката од 45 освоени бодови.