Вести

РК МУЛТИ ЕСЕНС ГИ ПРЕПУШТИ БОДОВИТЕ НА ФАВОРИТОТ

-->

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК ВАРДАР 1961 24-33 (9-16)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Методија Илиевски и Михајло Илиевски. Контролор: Драган Начевски
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Димевски 4, Костовски 2, Илиески 2, Д. Узунчев, Петрески, Трајчев, Омерагиќ 4, Трајковски, Василевски, Тодески, Т. Узунчев 2, Димовски 1, Трајковски, Јорданов 2, Карасманакис 7
Седмерци: 1/1 Исклучувања: 6 мин.
РК ВАРДАР 1961: Томовски, Гогов, Јагуриновски 5, Аларов, Георгиевски 5, Карапалески, Јашухира 1, Ансер, Лазаревски 1, Срдановиќ 5, Николиќ 8, Ѓукиќ 5, Атанасовски 2, Стојановски 1, Ќосевски, Мело
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 2 мин.

РК Мулти Есенс во натпревар со заменети домаќинства се сретна со фаворитот Вардар 1961 на меч што се играше во „Автокоманда“.
Бодовите заминаа на салдото на гостинскиот состав кој имаше подобро отворање во кое дојде до значителна резултатска предност.
РК Мулти Есенс со серија од 4-0 ја редуцираше разлика на минус шест на полувреме (9-15), а во вториот дел одново гостите имаа комотна позитива која на крајот резултираше со победа од 33-24.
Во следното коло, РК Мулти Есенс одново игра меч на кој може да освои бодови, а противник е екипата на Вардар Неготино.