Вести

РК МУЛТИ ЕСЕНС ЌЕ ИГРА ЗА ЗАВРШНИЦАТА ВО КУПОТ

-->

РК ПРИЛЕП – РК МУЛТИ ЕСЕНС 23-27 (13-15)
Сала: „Јасмин“ во Кавадарци. Гледачи: 50. Судии: Мирко Трајковски и Александар Вукашиновски. Делегат: Камер Металари

РК ПРИЛЕП: Кастратовиќ, Рајатовски, Бикоски 6, Ангелески 1, Велески, Органџиев, Бурчески 1, Лозаноски 1, Цветаноски 2, Шабановиќ, Имнадзе 1, Квастек, Трајкоски 6, Трајчевски, Ангелески, Андраде 3.
Седмерци: 2/3. Исклучувања: 12 мин.

РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ермоноски, Димевски, Костовски 2, Мирчевски, Илиески 2, Насевски, Д. Узунчев 3, Петрески 2, Трајчев, Каракалашев, Тарчуловски 2, Трајковски, Иваноски 4, Тодески 3, Т. Узунчев, Јорданов 9.
Седмерци: 2/5. Исклучувања: 4 мин.

Екипата на РК Мулти Есенс успеа да слави над РК Прилеп (23-27) во натпревар кој се одигра во салата „Јасмин“ во Кавадарци и така се пласира во финалето од Групата 1 од Купот на Македонија. Нашиот тим за место на Ф4-турнирот ќе игра со ГРК Тиквеш кој претходно ја совлада екипата на РК Еурофарм Пелистер 2.

Екипата предводена од тренерот Миле Бочкаровски наметна свое темпо уште од почетокот. Резултатот првпат се скрши кога Иваноски стрелаше во нападот, Ермоноски фати две топки меѓу стативите и така РК Мулти Есенс замина на 4-7. Добрата длабока одбрана функционираше и во продолжението од средбата, го принудуваше противникот на грешки, меѓутоа на влезот во последните десет минути од првиот дел следеа два нереализирани пенали и напади, па така РК Прилеп дојде на 11-12.

Сепак, поради невнимателна игра противникот доби две исклучувања, па нашиот тим ја искористи бројчаната предност и замина на 13-15 на паузата. Со два гола во низа на отворањето на вториот дел, РК Мулти Есенс ја врати дотогаш највисоката позитива од четири гола (13-17) и во продолжението од мечот константно ја одржуваше, не дозволувајќи му на ривалот сериозно да се приближи во ниту еден момент.