Вести

РК Мулти Есенс ќе игра во финалето на турнирот во Прилеп

-->

РК Т. ПРОЛЕТ – РК МУЛТИ ЕСЕНС 25-30 (12-16)
Сала: Р. Р. Ричко во Прилеп. Судии: Седлоски и Ангелески. Делегат: Цветкоски
Т. ПРОЛЕТ: Иваноски 1, Николовски 2, Пецаковски, Василевски 7, Кочаров, Додевски, Андоновски 7, Петковски, Мајнов, Димовски 2, Стојановски 2, Михаљевиќ, Спасоски, Арсеновски 2, Тотиќ
Седмерци: / Исклучувања: 8 мин.

МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Василевски, Димевски 4, Костовски 4, Илиески 2, Петковски, Омерагиќ 1, Ѓоргиевски, Тодески 1, Узунчев, Димовски 5, Јорданов 6, Карасманакис 5
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 4 мин.

РК Мулти Есенс ќе игра во финалето на осмиот меморијален турнир „Миле Нешкоски“ што се одржува во Прилеп.
Нашиот тим денеска го совлада суперлигашот РК Тинекс Пролет со резултат 29-25 и со скор од две победи и еден нерешен меч го освои првото место во групата.
Денеска нашиот тим одигра одличен натпревар на кој имаше водство и контрола во текот на целата средба. Во првото полувреме по израмнетиот старт, со серија од 6:1 стигнавме до водство од 16-11, по што на полувреме се замина со резултат 16:12.
Во второто полувреме, успешно париравме и ја одржувавме разлката од два до четири гола, сѐ до конечните 29-25.
Олег Јорданов со шест гола беше најефикасен во нашиот тим, а по пет погодоци постигнаа Мартин Димовски и Валентин Карасманакис.
Утрешниот меч за прво место е закажан за 16:00 часот.