Вести

РК Мулти Есенс без загубен бод оди во плејоф

-->

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК ЈЕХОНА 46:25 (24:11)


Сала: „Автокоманда“. Судии: Сања Божиновска и Андријана Здравковска. Делегат: Камер Металари
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Штаковски 1, Ерманоски, Димевски 4, Грујевски 1, Димитриевски 5, Д. Узунчев 9, Тричковски 2, Омерагиќ 7, Младеновски, Т. Узунчев 4, Јорданов, Карасманакис 1, Ниновски 6, Костовски 3, Георгиевски 1, Трајчев 2
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 6 мин.


РК ЈЕХОНА: Димитриески, Николовски 2, Живкоски, Стојаноски, А. Селмани 5, Јовановски, Тасески 13, Николоски, Илиески 3, Е. Селмани 1, Груевски, Серафимовски 1
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 10 мин.

РК Мулти Есенс со рекордни 16 победи од 16 одиграни натпревари и 48 освоени бодови, го комплетираше првиот дел од шампионатот во македонската Прва Лига. Вечерва во салата во Автокоманда, РК Мулти Есенс со убедлив триумф над екипата на РК Јехона го заокружи максималното остварување.


Сите дилеми на вечерашниот натпревар беа решени уште во првото полувреме во кое добрата игра во одбраната и транзицијата овозможија многу лесни погодоци, а РК Мулти Есенс по 30 минути игра имаше недостижна предност од 24:11.
Во второто полувреме се играше во истиот стил. РК Мулти Есенс максимално ја искористи својата одбрана за да креира контра напади и ситуации за постигнување голови од транзиција и средбата ја заврши со убедлива победа од 46:25.

Во плејоф шампионатот што следи веднаш по ова коло, нашиот тим ќе пренесе максимални 24 бода и во трката за едно од двете места што водат во Суперлига, ќе стартува од првото место.