Вести

РК Мулти Есенс без пораз ја заврши сезоната

-->

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК ДРАЧЕВО  40-25 (19:13)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Игор Георгиевски и Игор Наумовски. Делегат: Златко Локвенец
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Штаковски, Димевски 5, Димитриевски 2, Д. Узунчев 8, Тричковски 3, Омерагиќ 6, Трајчев 2, Ерманоски, Младеновски 1, Т. Узунчев 1, Продановски, Јорданов 1, Карасманакис 3, Ниновски, Костовски 6, Петковски 2
Седмерци: 4/5 Исклучувања: 4 мин.

РК ДРАЧЕВО: Дабевски 2, Ристовски 2, Божинов 1, Димов 1, Стојанов 2, Петковски 7, Стојановски, Андовски, Ангеловски, Анѓелковски 2, Баздаревски 2, Марџиев, Вељановски, Дука 6
Седмерци: – Исклучувања: 4 мин.

Вечерва беше комплетирана првенствената сезона во машката Прва лига. Актери на последниот натпревар сезонава во оваа конкуренција, беа ракометарите на РК Мулти Есенс и РК Драчево. 
РК Мулти Есенс вечерва ја запиша својата 17 победа и шампионатот го заврши без пораз, обезбедувајќи уште многу претходно пласман во повисок ранг, во Суперлигата, од позиција на нов првак на Првата лига. 

Вечерва сѐ беше решено мошне брзо, откако нашите ракометари со силен ритам на почетокот на натпреварот направија разлика од шест гола (8-2). 
Потоа ритамот се смири, но разликата со мали осцилации од гол два остана до крајот на полувремето кое заврши со резултат 19-13 за РК Мулти Есенс. 

Во вториот дел, нашиот тим немаше проблеми за да го одржи водството. Напротив, по петнаестина минути игра разликата веќе беше двоцифрена (28-18), а до крајот на натпреварот, момците предводени од Бранко Ангеловски рутински ја приведоа средбата кон крајот.