Вести

РК МУЛТИ ЕСЕНС БЕЗ БОДОВИ НА СУПЕРЛИГАШКОТО ДЕБИ

-->

​РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК ГОЛДЕН АРТ 25:26 (12:16)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Рубин Седлоски и Горан Ангелески. Делегат: Илија Цветкоски
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ермоноски, Димевски 1, Костовски 1, Илиески 4, Петковски, Петрески 1, Трајчев, Омерагиќ, Трајковски, Василевски, Тодески 5, Т. Узунчев 1, Димовски 5, Трајковски, Јорданов, Карасманакис 7
Седмерци: 4/6; Исклучувања: 4 мин
РК ГОЛДЕН АРТ: Трајковски 1, Ончев 2, Глигоров, Даев 4, Шилегов 7, Јанковски 1, Гошевски, Даскаловски, Стојаноски, Миланов 8, Лешникоски, Божиновски, Милошески 1, Дрпљанин 2, Бардакоски, Гајиќ;
Седмерци: 0/0; Исклучувања: 4 мин.

РК Мулти Есенс не успеа да освои бодови на својот прв суперлигашки натпревар воопшто. Нашиот млад тим беше и играчки и резултатски конкурентен на поискусниот гостински состав на РК Голден Арт, но не успеа шутот за реми да го претвори во гол и запиша минимален пораз 25-26.

РК Мулти Есенс беше рамноправен противник во текот на целиот меч. Клучни и за првиот дел и воопшто за целата средба се покажаа последните две три минути во првото полувреме во кои противничкиот состав успеа по минималното водство да поврзе три гола по ред и на одмор се замина со резултат 12-16.

Во второто полувреме, РК Мулти Есенс беше поактивен и поконкретен тим и успеа со серија од 6-2 да се доближи на два гола негатива и целосно ја врати неизвесноста на мечот.
На моменти беше само минус еден, но во клучните моменти среќата не беше на нашата страна. Така беше и во последната минута во која при резултат 25-26 имавме напад и добра позиција за гол, но противничкиот голман успеа да одбрани и мечот заврши со резултат 25-26.