Вести

РК Алкалоид заврши со настапот во Купот на Македонија

-->

РК АЛКАЛОИД – РК ВАРДАР 1961   22:31 (9:14)


Сала: „Билјанини извори“ во Охрид. Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Делегати: Ацо Николовски и Марјан Начевски
РК АЛКАЛОИД: Трајковски, Галевски, Џоноц 1, Младеновиќ 1, Маркоски 1, Серафимов 6, Илиески, Стојковиќ 3, М. Митев 3, Ѓоргиев 2, Симоноски 1, Омерагиќ 1, Кофилоски 1, Петковски, Д. Митев, Савревски 1
Седмерци: 2/4 Исклучувања: 4 мин. 


РК ВАРДАР 1961: Томовски, Манасков 12, Јагуриновски 1, Стоилов 1, Аларов 1, Моралес 2, Георгиевски 6, Добрковиќ, Карапалески 1, Лазаревски 3, Талески 3, Дутра 2, Ѓукиќ, Атанасовски, Мишевски
Седмерци: 6/7 Исклучувања: 6 мин. 

РК Алкалоид својот настап во Купот на Македонија, сезонава го заврши со натпреварот од полуфиналето на фајналфор-турнирот од ова натпреварување. 
Нашиот тим во полуфиналето се сретна со екипата на Вардар 1961. Средбата во воведните 10 минути беше резултатски израмнета (5-5), а потоа нашиот тим влезе во период во кој имаше комбинирано технички грешки, слаба реализација, дури и на шутеви од чисти позиции и противникот тоа го искористи и направи резултатска серија од 6:0. 
Ова беше клучниот период од натпреварот и го одреди целиот ритам на мечот и играчки и резултатски. Нашиот тим воспостави рамнотежа, но не успеа да ја анулира предноста на противникот. На полувреме беше 9-14, а во вториот дел успеавме да се вратиме во игра 19-22, 21-24. 


Но, одново имавме пад на концентрацијата и противникот се одвои на недостижна разлика. 

За РК Алкалоид сега остануваат уште двата натпревари од домашното првенство. На домашен терен играме со Е. Пелистер 2, а потоа во битка за второто место, одново ќе играме со РК Вардар 1961, на гостински терен.