Вести

РК Алкалоид во финале на Куп на Македонија!

-->

РК АЛКАЛОИД – РК ВАРДАР 1961 25-24 (15-13)
Сала: „Борис Трајковски“ во Скопје. Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски. Контролори: Марјан Начевски и Васил Чавдаров
РК АЛКАЛОИД: Џонов, Маркоски, Младеновиќ, Серафимов 7, Карасманакис 1, Стојковиќ 2, М. Митев 2, Ѓоргиев 1, Галевски, Велковски 1, Симоноски 4, Трајкоски, Бинго 6, Д. Митев 1, Савревски, Димовски
Седмерци: 3/5 Исклучувања: 8 мин.
РК ВАРДАР 1961: Томовски, Гогов, Јагуриновски 2, Аларов, Георгиевски 1, Карапалевски, Јасухира 5, Родригез 1, Бакар, Лазаревски 6, Гојковиќ, Срдановиќ 5, Николиќ 1, Мело, Мишевски, Петриќ 3
Седмерци: 4/8 Исклучувања: 8 мин.

Во својот втор настап на Ф4 Куп на Македонија, екипата на РК Алкалоид стигна до своето прво финале. Вечерва нашиот тим го елиминираше составот на Вардар 1961 и во недела во битката за пехарот ќе се сретне со екипата на Е. Пелистер.

​РК Алкалоид одигра одлично прво полувреме проитив РК Вардар 1961 и го доби овој дел со предност од два гола. Покомпактен и посигурен беше нашиот тим во играта во овој период и по воведната четвртина во која противникот диктираше резултатот, стигна израмнувањето (7-7) и од тој момент нашиот тим го контролираше ритамот на играњето.
Во финишот на полувремето имавме плус два гола (14-12) и предноста ја задржавме до полувремето.


Реализаторски лошо отворивме во вториот дел и по четири промашени акции по ред се врати во игра противникот. По 10 минути игра беше 18-18, но се соземаа нашите играчи и ја вратија сигурноста и стабилноста во играта.
Кракот потоа ја вративме и предноста и во одредени делници имавме и предност од три гола (24-21). Но, во финишот, Вардар се врати резултатски во игра и успеа да изнуди и седмерец во последната секунда при резултат 25-24.
Иван Галевски го одбрани шутот на Марко Срдановиќ и го однесе РК Алкалоид во финалето.