Вести

РК Алкалоид триумфираше на дербито во Кавадарци

-->

ГРК ТИКВЕШ – РК АЛКАЛОИД 23-28 (14-13)
Сала: „Јасмин“ во Кавадарци. Гледачи: 1000 Судии: Сашо Кркачев и Ѓоко Колевски. Делегат: Драган Начевски

ГРК ТИКВЕШ: Гемаљевиќ, Анастасовски 2, Мијатовиќ 2, Темелковски 1, Велков, Соколов, Стефановиќ 1, Гачевиќ 2, Лазов, Манасков 8, Шулески, Коцев 1, Симиќ 2, Мајиќ, Даневски, Обина 4
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 12 мин.

РК АЛКАЛОИД: Трајкоски, Галевски 1, Петров, Маркоски, Младеновиќ, Серафимов 1, Карасманакис 2, Стојковиќ 5, М. Митев 7, Ѓоргиев 2, Велковски 3, Бинго, Кофиловски, Д. Митев 4, Савревски, Димовски
Седмерци: 4/4 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид со три бода се враќа од дербито во Кавадарци, дуел што имаше круцијално значење во битката за излез на европската сцена следната сезона.
Натпреварот во Кавадарци тргна во знакот на РК Алкалоид. Нашата екипа постигна четири гола во серија, но не ги искористи стартните добри минути и трите одбрани на Трајкоски, па на Тиквеш му дозволи да израмни (6-6). Со нова серија од три гола, нашиот тим замина на 6-9, потоа беше и 9-12, па Тиквеш со серија од 5-1 на паузата го сврти резултатот во своја корист (14-13).


Вториот дел беше вистинска игра на нерви и двата тима се надигруваа. Водството од еден гол претежно го имаше Алкалоид, а на влезот во 40. минута се поведе и со 21-23. Тоа беше знак за тајм-аут на ривалот.
Но потоа следеше период на добра игра на нашиот тим, поведовме со 25-21 и 26-22 и ги згаснавме надежите на домашниот тим за пресврт.