Вести

РК АЛКАЛОИД СО УБЕДЛИВА ПОБЕДА СТАРТУВАШЕ ВО СУПЕРЛИГАТА

-->

РК АЛКАЛОИД – РК СКОПЈЕ 2020 40:21 (23:11)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски. Делегат: Владимир Саздовски
РК АЛКАЛОИД: Ромеро, Галевски, Џонов 3, Маркоски 3, Младеновиќ 5, Серафимов 5, Стојчевиќ, Стојковиќ, М. Митев 1, Ѓоргиев 1, Трајковски, Бинго 6, Кофилоски 5, Петковски 5, Д. Митев 1, Савревски 5
Седмерци: 5/6 Исклучувања: 10 мин.
РК СКОПЈЕ 2020: Стојкоски, Фидановски, Мишевски 3, Чакалиќ 1, Тркалевски, Шокоски 4, Огненовски, Митиќ 2, Ристовски, Пешкирски, Грујовски 3, Стојановски, Киселоски 6, Рангелов 1, Ферукоски, Стојановски
Седмерци: 5/7 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид со убедлива победа над екипата на РК Скопје 2020 ја отвори новата сезона во македонската Суперлига. Премиерниот натпревар се играше во салата „Автокоманда“, пред полни трибини, а РК Алкалоид прикажа игра со која публиката може да биде задоволна.

Подобрата одбрана уште на почетокот на натпреварот ни донесе резултатска сигурност (5-1, 6-3). Противникот во првите петнаесетина минути одржуваше релативно мала негатива од 2-3 гола, но како минуваше времето, така играта на РК Алкалоид стануваше се подоминантна, а резултатот почна да се зголемува.
РК Алкалоид по водството од 9-7 направи серија од 7:1 и поведе со 16-8, а на полувреме веќе имаше убедливо водство од 23-11.
Тренерот Кирил Лазаров шанса им даде на сите ракометари, а разликата се одржа меѓу 12 и 15 гола за конечно средбата да заврши со победа од 40-21.

За прв пат во клупската историја на официјален натпревар во нашиот тим настапија и интернационалци. Арно Бинго беше најдобриот стрелец со шест погодоци од игра, а во неколку наврати со атрактивни потези измами и овации од гледалиштето. Голманот Алехандро Ромеро бранеше во првиот дел и во неколку наврати одбрани тешки удари овозможувајќи на нападот лесна реализација.

Во следното коло, РК Алкалоид ќе игра дерби меч, на гостински терен кај ГРК Охрид.