Вести

РК Алкалоид со три бода од гостувањето кај РК Т. Пролет

-->

РК Т. ПРОЛЕТ – РК АЛКАЛОИД 22-28 (11-14)
Сала: „Македонско сонце“ во Скопје. Судии: Рубин Седлоски и Горан Ангелески. Делегат: Камер Металари
РК Т. ПРОЛЕТ: Петковски, Василевски 6, Пецаковски 4, Додевски, Димов 2, Андоновски 4, Мајнов, Димковски 2, Крстески 2, Стојановски 1, Фичорски, Јанчев, Михаљевиќ, Палевски, Спасовски 1
Седмерци: 4/5 Исклучувања: 8 мин.
РК АЛКАЛОИД: Галевски, Трајкоски, Петров 2, Маркоски 1, Стојков 5, Младеновиќ, Серафимов 3, Стојковиќ, М. Митев 3, Ѓоргиев 5, Симоноски, Омерагиќ 1, Кофилоски 1, Петковски 1, Д. Митев 2, Савревски 4
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 2 мин.

РК Алкалоид ја запиша седмата победа во плејоф-првенството. Вечерва нашиот тим славеше победа над РК Тинекс Пролет, на гостински терен со резултат 28-22.


РК Алкалоид по почетното водство на противникот од 2-1, ја преземе комплетно контролата во следниот период и поведе со (4-2, 7-4, 10-6). Тренерот Кирил Лазаров, на овој натпревар им даде поголема шанса на играчите што не се стартери, а таквата шанса одлично ја искористија голманот Иван Галевски, бековите Дамјан Митев, Давид Савревски и Едвин Омерагиќ, пикерот Марко Стојковиќ и крилото Александар Стојков.


Домашниот тим не падна во ритамот и одржуваше негатива од три до четири гола во првиот дел. На полувреме беше 14-11 за РК Алкалоид.

Во второто полувреме, нашиот тим одново стигна до водство од четири гола (16-12), а потоа се играше период во кој нашето водство се движеше од два до три гола разлика.
Домашниот состав имаше обид да направи пресврт и еден момент успеа да стигне до израмнување (20-20). Но, РК Алкалоид ја задржа присебноста и до крајот на натпреварот постигна осум, а прими само два гола за конечни 28-22.

Пред почетокот на натпреварот, раководните луѓе на РК Т. Пролет му врачија благодарница на нашиот ракометар Иван Џонов кој во зимскиот преоден рок премина од редовите на РК Т. Пролет во нашиот клуб.

Со оваа победа РК Алкалоид стигна до 24 освоени бода, 12 повеќе од ГРК Охрид кој е зад нас на табелата и со кого во петок ќе ги одмеруваме силите во „Автокоманда“.