Вести

РК АЛКАЛОИД СО ПОБЕДА СЕ ВРАЌА ВО МАКЕДОНИЈА

-->

РК ДОБОВА – РК АЛКАЛОИД 24:33 (12:14)
Сала: „Добова“ во Добова, Словенија
РК ДОБОВА: Гродник, Герјович 1, Фабек, Благојевиќ, Ромж 2, Житковиќ, Масловак, Рамтах, Младкович 5, Пекенлак 1, Кожович, Тајник 1, Абрамовиќ 9, Вершовник 2, Јовановиќ 3
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 6 мин.

РК АЛКАЛОИД: Ромеро, Трајковски 1, Галевски 1, Џонов, Маркоски 2, Стојков 1, Младеновиќ 2, Серафимов 9, Стојчевиќ, Стојковиќ 4, М. Митев 2, Ѓоргиев 2, Омерагиќ 1, Кофилоски 1, Петковски 1, Бинго 5, Савревски 1
Седмерци: 2/4 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид заврши со настапите на мини турнејата што ја имаше во Хрватска и Словенија, со победа над екипата на РК Добова од 33:24.
На последниот настап, ракометарите на РК Алкалоид одиграа резултатски рамноправно и тесно прво полувреме во кое го диктираа резултатот и водеа со 7:5, 10:9, а на полувреме беше 14:12.
Во второто полувреме, уште во раната фаза предноста беше удвоена (18:14), а потоа нашиот тим стигна и до највисоките плус шест (24:18). До крајот на средбата домашните не успеаја да го загрозат водството на нашиот тим, напротив, РК Алкалоид поведе и со седум гола разлика, за конечно мечот да заврши со триумф од девет гола 33:24.

Мартин Серафимов со девет гола, Арно Бинго со пет и Марко Стојковиќ со четири погодоци беа најефикасните ракометари во нашиот состав.
РК Алкалоид по ова се враќа во Македонија каде што ќе продолжи да се подготвува за настапите во Суперлигата и во EHF Европската лига.