Вести

РК АЛКАЛОИД СЕ ПЛАСИРАШЕ ВО СЛЕДНАТА РУНДА ОД КУП НА МАКЕДОНИЈА

-->

РК ДРАЧЕВО – РК АЛКАЛОИД 26-44 (15-21)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Ѓорѓи Василевски и Блаже Михајлов. Делегат: Моника Ѓорѓиевска
РК ДРАЧЕВО: Таневски, Дабевски 2, Лалов 1, Ристовски 1, Шумоски 1, Божинов 1, Димов 2, Стојанов 4, Илиевски, Ангеловски, Димчевски 2, Петковски 2, Вељановски, Дука 10
Седмерци: 0/3 Исклучувања: 6 мин.
РК АЛКАЛОИД: Трајкоски, Галевски 2, Џонов 1, Маркоски 4, Младеновиќ 4, Стојчевиќ 5, Ѓоргиев 3, Омерагиќ 3, Бинго 1, Кофилоски 6, Д. Митев 5, Савревски 2, Гарбески 8
Седмерци: 5/5 Исклучувања: 10 мин.

РК Алкалоид го одигра последниот меч на домашен терен во „Автокоманда“ во календарската 2023 и до крајот на овој дел од сезоната му останува само уште гостувањето во Кавадарци закажано за 16 декември.

Вечерва во „Автокоманда“, во натпревар од Куп на Македонија, во рамки на елиминациската фаза која води кон групите од ова натпреварување, РК Алкалоид го совлада тимот на РК Драчево со резултат 44-26.

РК Алкалоид настапи со редуциран состав, без неколку повредени и неколку поштедени ракометари по втор пат со кадетот Максим Гарбески во друштво на сениорските колеги. И по втор пат, тој беше најефикасниот во составот.

РК Алкалоид немаше проблеми да стигне до посакуваната победа, иако екипата на РК Драчево во првата фаза од натпреварот резултатски држеше чекор.
Така беше до резултат 11-9, а потоа РК Алкалоид влезе во подобар ритам поведе со 15-9 и разликата од шест гола разлика ја задржа до крајот на полувремето.

Во второто полувреме разликата продолжи да расте, набрзо стана и двоцифрена (26-16) и до крајот немаше поголеми резултатски возбудувања.

РК Алкалоид се пласираше во групната фаза од Куп на Македонија и во ждрепката која ќе биде закажана откако ќе биде комплетирано ова елиминациско коло ќе биде во улога на носител.