Вести

РК Алкалоид против РК Бутел Скопје во Купот на Македонија

-->

РК Алкалоид со елиминациски натпревар против РК Бутел Скопје ќе го продолжи натпреварувањето во Купот на Македонија. Победникот од овој дуел, пак, ќе игра против победникот од дуелот меѓу екипите на РК Прилеп и РК Вардар Неготино за пласман на Ф4- турнирот во Купот на Македонија.


Вкупно 16 екипи се пласираа во групната фаза од Купот на Македонија и тие денеска со ждрепка беа поделени во четири групи со по четири екипи. Според системот на елиминација, тие ќе играат меѓусебе, а вкупниот победник од секоја група ќе се пласира во полуфиналето на турнирот. Полуфиналето ќе се игра според Ф4-системот.

Рангирањето на екипите беше извршено според пласманот од минатата сезона, па така нашиот клуб се најде во т.н. трет шешир. Потоа со ждрепка беа одредени групите, а РК Алкалоид ќе игра во групата 3 со екипите на РК Бутел Скопје, РК Прилеп и РК Вардар Неготино. Предвидено е натпреварите од оваа фаза да се играат во периодот 18-19 март. Организаторот на групата не е одреден во моментов, a секоја екипа има право да аплицира за домаќин.

КУП НА МАКЕДОНИЈА
ГРУПА „1“
РК Вардар 1961 – ГРК Охрид
РК Скопје 2020 – РК Јуниор К. Вода

ГРУПА „2“
РК Е. Пелистер 2 – РК Радовиш.
РК Пролет – Голден Арт

ГРУПА „3“:
РК Бутел Скопје – РК Алкалоид
РК Прилеп – РК Вардар (Н)

ГРУПА „4“:
РК Е. Пелистер – МРК Куманово
ГРК Тиквеш – РК Струга