Вести

РК Алкалоид подобар од Нексе на првата контрола

-->


​РК АЛКАЛОИД – РК НЕКСЕ 29-27 (15-11)
Спортски центар во Стара Пазова.
РК АЛКАЛОИД: Галевски, Трајковски, Џонов 4, Маркоски 2, Младеновиќ 1, Серафимов, Карасманакис 1, Стојковиќ 3, М. Митев 4, Ѓоргиев 4, Велковски 2, Омерагиќ, Бинго 2, Кофилоски 2, Савревски 5, Димовски
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 8 мин.
РК НЕКСЕ: Кузмановиќ, Цар 1, Радовановиќ, Рачиќ 2, Бакиќ 2, Хромин 4, Вејин 1, Сршен 4, Манци-Мичевиќ 3, Велкаврх, Безјак 2, Штрлек 2, Мославац 2, Цениќ 2, Кохен
Седмерци: 6/8 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид го одигра својот прв контролен натпревар во подготовките за настап во македонскиот суперлигашки Плејоф. Нашиот тим се наоѓа во спортскиот центар во Стара Пазова, а денеска го одигра и првиот контролен натпревар на кој противник ни беше вицепрвакот на Хрватска, екипата на РК Нексе.


РК Алкалоид запиша триумф (29-27) во натпревар во кој резултатски особено во второто полувреме го имаше дуелот под контрола.
Хрватскиот тим за нијанса подобро го отвори мечот и водеше во првата фаза од натпреварот, главно со гол до два разлика (4-2, 5-3). РК Алкалоид израмни на 5-5 и од тој момент се играше гол за гол се до резултат 10-10. По ова Дарио Кофилоски и Марко Митев отворија серија што со два гола ја заврши Иван Џонов, а РК Алкалоид поведе со 15-10.

Полувремето заврши 15-11, а во вториот дел нашиот тим долго време одржуваше водство и разлика што се движеа меѓу пет и шест гола (17-11, 19-13, 21-15).
Во еден период од второто полувреме екипата на РК Нексе успеа да направи серија од 3:0 и да се доближи на 21-23, но веднаш имаше одговор од наша страна. РК Алкалоид поведе со 26-22 и 28-24, па победата не беше доведена во опасност до крајот на натпреварот, во кој РК Нексе успеа да го ублажи поразот и да намали на минус два.

Давид Савревски со пет постигнати гола беше најефикасниот играч во нашите редови, а беше следен од Марко Митев и Игор Ѓоргиев кои постигнаа по четири погодоци.

Утре, екипите на РК Алкалоид и РК Нексе ќе одиграат уште еден пријателски натпревар.