Вести

РК Алкалоид победнички стартуваше на „Струга 2023“

-->

РК АЛКАЛОИД – РК ДИНАМО ПАНЧЕВО 27-23 (12-9)

Игралиште на Женска плажа – „Горан Попоски – Бабец“ во Струга. Судии: Виктор Андонов и Стојанчо Јовановски. Делегат: Камер Металари
РК Алкалоид: Ромеро (8 одб), Трајковски (4 одб), Џонов 2, Маркоски 2, Стојков 1, Младеновиќ, Серафимов 4, Стојчевиќ, Стојковиќ 2, М. Митев 2, Ѓоргиев 1, Велковски 2, Симоноски 6 (5), Омерагиќ, Бинго 2, Кофилоски 1, Савревски 2

РК Алкалоид со победа стартуваше на Меѓународниот ракометен турнир „Струга 2023“. Нашиот тим во првото коло се сретна со екипата на РК Динамо Панчево од Србија и запиша победа од 27-23 (12-9).
РК Алкалоид подобро го отвори натпреварот, одбраната функционираше добро, а голманот Алехандро Ромеро имаше неколку интервенции по кои нашите ракометари ја преземаа иницијативата и диктираа резултат, најчесто од еден до два гола разлика, а на полувреме беше 12-9.


Тренерот Кирил Лазаров имаше можност да ги испроба сите ракометари во ротацијата, Резултатот притоа не трпеше, напротив дистанцата во второто полувреме се зголеми и имавме во неколку наврати водство и од пет гола разлика (15:10, 18:13).
Во финишот на натпреварот, успешно се одбранивме од обидот на противничкиот тим да направи пресврт и без неизвесност го водевме натпреварот до конечните 27:23.
Во следното коло, РК Алкалоид ќе игра со АЕК од Атина. Таа средба ќе се игра во петок.