Вести

РК Алкалоид победи на последниот домашен меч

-->

РК АЛКАЛОИД – РК Е. ПЕЛИСТЕР 2 29-27 (16-14)


Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Делегат: Камер Металари
РК АЛКАЛОИД: Цветковски, Галевски (19 одб), Џонов 4, Маркоски 1, Стојков 3, Младеновиќ 1, Серафимов 3, Илиески 3, Стојковиќ 2, Митев 3, Ѓоргиев, Симоноски 3, Омерагиќ, Тодески, Д. Митев, Савревски 5
Седмерци: 4/8 Исклучувања: 8 мин.


Е. ПЕЛИСТЕР 2: Ангелески, Мулиќ, Митревски 1, Јовановски, Димовски, Печурица, Димитровски 4, Талевски 4, Петровиќ 8, Ѓоргоевски 4, Ивановски 2, Буторац, Белистојановски 4, Ристевски
Седмерци: 1/4 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид ја запиша својата десетта првенствена победа, вечерва, на последниот меч на домашен терен сезонава.
Нашиот клуб се сретна со екипата на Е. Пелистер 2 и прокнижи нови три бода со триумф од 29-27.

Средбата беше резултатски израмнета во поголемиот дел, а тренерот Кирил Лазаров во ротацијата им даде шанса на повеќе играчи. Предноста на РК Алкалоид по првото полувреме изнесуваше два гола разлика (16-14), а по израмнетиот старт на второто полувреме, нашиот тим влезе во подобар ритам и по нерешените 18-18 со серија од 5-0 дојде до водство од 23-18 што практично значеше и победа.
Водеше Алкалоид и со 28-22, пред гостинскиот состав, во самиот финиш, да ја намали разликата, но без реална опасност за нашата победа.

Голманот Иван Галевски со 19 интервенции го одбележа овој натпревар. Десниот бек Давид Савревски со пет постигнати гола беше најефикасниот играч во нашиот тим.

Во последното коло, на гостински терен, во меч за второ место на табелата ќе играме против екипата на Вардар 1961.