Вести

РК Алкалоид не успеа да изненади во Данска

-->

БЈЕРИНГБРО СИЛКЕБОРГ – РК АЛКАЛОИД 35-31 (17-16)
Јуск Арена во Силкеборг. Судии: Јап Кломпер и Коен Стубе од Холандија. Делегат: Кристијан Халдорсон
БЈЕРИНГБРО СИЛКЕБОРГ: Ловквист (17 одб 1 сед) Халбек 6, Илсо, Болдсен 6, Орис 6, Лауге, Лингард 1, Фриден 4, Тофт Хансен, Богојевиќ 4, Балинг 4, Вибе, Бјеринг, Солстад 4, Кнудсен, Санд
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 6 мин.
РК АЛКАЛОИД: Трајкоски (5 одб), Галевски (4 одб), Џонов 4, Маркоски 1, Серафимов 4, Стојчевиќ, Стојковиќ 3, М. Митев 9, Ѓоргиев 2, Велковски 2, Омерагиќ, Бинго 4, Кофилоски, Д. Митев, Савревски 2
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид го одигра и својот четврти натпревар во EHF Европската лига. Вечерва како гостин во Силкеборг, нашиот тим одигра меч во кој рамноправно се надигруваше со данскиот состав, на нивни терен, но имаше и еден лош период на почетокот на вториот дел по кој натпреварот доби тек каков што му одговараше на противникот кој на крајот и ги освои бодовите со резултат 35-31.

Домашниот состав на крилјата на голманот кој имаше 10 успешни интервенции во воведните 15 минути, ја казни серијата на промашувања на нашиот тим на почетокот на натпреварот и поведе со 7-3.


Но, се вративме во игра со трпелива игра во одбраната и постојано притискање со транзиција кон нивата дефанзивна линија.
Намали на 8-9 нашиот состав, потоа успеа да стигне и до израмнување од 13-13, 15-15, 16-16, а на одмор се замина со резултат 17-16 за домаќините.

Почетокот на второто полувреме беше фатален за нашиот состав и му даде поинаков тек на натпреварот. Слаба реализација комбинирана со технички грешки во првите осум минути во кои не постигнавме погодок, а примивме пет го одведоа Силкеборг до водство од шест гола разлика (22-16).


Потоа следеше долгиот период на враќање во игра.
Покажа карактер нашиот тим, не се помири со негативата и постојано притискаше. Стигнавме на негатива од три гола разлика со шанса средбата да стана подраматична, но домашните успеаја играјќи „7 на 6“ во еден период да го запрат нивниот пад во нападот и да се одржат во игра додека да истече времето.